niedziela, 16 czerwca, 2024
artykuły

Wycieczki szkolne – nowy wymiar nauki. Wykorzystaj jesienne dni na edukację w plenerze!

252views

Choć wakacyjny czas już za nami to ciepłe dni wciąż skłaniają do przygód i odkrywania nowych lokalizacji. Dlatego warto je wykorzystać na edukację w plenerze, zwłaszcza że ciekawych miejsc nie brakuje. PKL Tours w swojej podróżniczej ofercie przygotowały jednodniowe oraz kilkudniowe wycieczki w góry, z których skorzystają nauczyciele i uczniowie.  

Powrót do szkoły nie zawsze jest pełen entuzjazmu. Bywa i tak, że po letnich wakacyjnych dniach ciężko wrócić do szkolnej ławki oraz rzeczywistości, jednak i na tę rutynę PKL Tours mają przygotowane rozwiązanie. Edukacja w plenerze to wspaniała alternatywa dla zajęć szkolnych oraz nowy sposób przyswajania wiedzy.

– Wycieczki szkolne to z całą pewnością ciekawa forma nauki oraz niezapomniane chwile. Dlatego, raz na jakiś czas, warto oderwać się od codziennej rutyny i zorganizować lekcje poza klasą. Dzięki takiej formie zajęć uczniowie mogą odkryć nowe pasje, a także przyswoić wiedzę przez samodzielne doświadczenia oraz eksperymentowanie. Zapraszamy nauczycieli, opiekunów oraz ich podopiecznych do skorzystania z wycieczek biura PKL Tours – zachęca Patryk Białokozowicz z zarządu PKL.

Edukacja w plenerze z PKL Tours

Kto powiedział, że zajęcia w szkole muszą być nudne? Lekcje w plenerze to ciekawa forma edukacji oraz zorganizowany proces zdobywania wiedzy i umiejętności. PKL Tours przygotowały dla nauczycieli i uczniów ciekawe propozycje spędzenia czasu.

– W ramach inicjatywy biura PKL Tours uczniowie mogą nie tylko zaczerpnąć wiedzy, ale i odwiedzić ciekawe oraz atrakcyjne krajobrazowo miejsca, m.in.: Solinę, Zakopane z Kasprowym Wierchem i Gubałówką, Jaworzynę Krynicką i Górę Parkową w Krynicy-Zdrój, Palenicę w Szczawnicy oraz Międzybrodzie Żywieckie z Górą Żar. Jako operator ośrodków, do których zapraszamy młodzież, PKL Tours przygotowuje ciekawe propozycje szyte na miarę i dostosowane do potrzeb edukacyjnych młodzieży

– mówi Patryk Białokozowicz.

Wyjazdy są tak zorganizowane, by uczniowie mogli spotkać się z przyrodą, zdobyć wiedzę i umiejętności współpracy grupowej, a także zachować w pamięci wspomnienia z szkolnych podroży na długie lata.

Lekcje w plenerze i edukacja na najwyższym poziomie

Każda wycieczka edukacyjna z PKL Tours to spotkanie z doświadczonym edukatorem, który wprowadza uczniów w świat przyrody, omawia ciekawostki z geografii oraz fizyki, a także opowiada o historycznych wydarzeniach związanych z odwiedzanym miejscem. Podczas wycieczek jej uczestnicy mają również możliwość skorzystania z atrakcji oferowanych przez ośrodki Grupy PKL

W Zakopanem uczniowie mogą zagłębić się w świat podhalańskiej kultury, a także mają niepowtarzalną szansę, by uczestniczyć w lekcji na najwyższym poziomie, bo na 1987 m n.p.m.. Tutaj również mogą poznać Tatry w jesiennym wydaniu, jak chociażby Czerwone Wierchy, które przyciągają kolorami i które właśnie tej porze roku zawdzięczają swoją nazwę. 

Na Kasprowym Wierchu podczas wycieczek edukatorzy przybliżają m.in. ciekawostki związane z tatrzańską fauną i florą. Po intensywnej lekcji na wysokości, uczniowie mają możliwość odwiedzenia Centrum Edukacji Przyrodniczej, gdzie zgłębią swoją wiedzę na temat przyrody Tatrzańskiego Parku Narodowego. To fascynujące miejsce, które z pewnością zachęci uczestników do bliższego poznania otaczającej przyrody.

Natomiast kreatywne wycieczki, połączone z bliskością natury oraz warsztatami artystycznymi, m.in. malowaniem na szkle, czekają odwiedzających Gubałówkę. To tutaj czeka na uczniów podróż kultowymi wagonikami kolei linowo-terenowej. Oglądanie panoramy Tatr z Gubałówki z pewnością będzie przyjemnym doświadczeniem.

Z kolei wyprawa z PKL Tours do Soliny, to możliwość poznania legend i historii Bieszczadów. Tutaj na uczniów czeka cały dzień atrakcji. W ośrodku PKL Solina przeżyją niezapomniane chwile podróżując koleją gondolową, a także poznają różne ciekawostki. Plan wycieczki zakłada również zwiedzanie elektrowni wodnej, w której uczniowie poznają zachodzące w niej procesy oraz zgłębią wiedzę na temat pozyskiwania prądu w tego rodzaju elektrowniach.

Nauczycielom oraz uczniom, którzy chcą poznać urokliwą Krynicę-Zdrój, polecamy wycieczkę na Jaworzynę Krynicką czy Górę Parkową. Całodzienne aktywności pozwolą bardzo atrakcyjnie spędzić czas, a także zdobyć wiedzę i zanurzyć się w niezwykłej historii Góry Parkowej.  Dodatkowo właśnie w tym miejscu uczniowie wezmą udział w warsztatach, podczas których nauczą się jak prawidłowo czytać mapę.

Lekcje fizyki w plenerze jeszcze nigdy nie były tak interesujące! Uczniowie odwiedzając Górę Żar w Międzybrodziu Żywieckim, mogą zagłębić się w tajniki działania elektrowni szczytowo-pompowej. To fascynujące spotkanie z nauką, które z całą pewnością dostarczy sporo wiedzy.  

Moc atrakcji oraz niezapomniana przygoda czeka na uczniów na Palenicy w Szczawnicy. Na tę urokliwą górę wyruszą koleją krzesełkową. Aktywny dzień w Pieninach oraz edukacja przez zabawę z pewnością będą sporą odskocznią od codzienności. W ośrodku PKL Palenica chętni skorzystają ze zjeżdżalni grawitacyjnej. Na szlaku zdobywców gór, podróżnicy będą eksplorować okoliczne piękno krajobrazów oraz dowiedzą się, jak chronić środowisko naturalne. Nie zabraknie również wspólnego ogniska na szczycie Palenicy.

Wiedza pełna przygody

PKL nie tylko oferują wycieczki dla uczniów i nauczycieli, ale również biorą udział w inicjatywach, których celem jest wsparcie pasji dzieci i młodzieży. Tak było między innymi w przypadku XXV edycji Konkursu Wiedzy o TPN. Uczestnikom olimpiady oraz ich opiekunom, PKL ufundowały nagrody w formie wjazdu na Kasprowy Wierch. W podróży na górę wzięło udział łącznie 21 osób, wśród uczestników znaleźli się uczniowie z siedmiu szkół z województwa małopolskiego wraz z nauczycielami prowadzącymi. Wycieczka odbyła się pod okiem pracownika Działu Edukacji TPN. 

Podróżowanie z rówieśnikami pozwala nie tylko na wspólną integrację i mile spędzony czas, to także nauka w otoczeniu przyrody. Uczniowie dzięki zajęciom w plenerze, zdobyte umiejętności i wiedzę przynoszą ze sobą do klasy i włączają je do codziennej nauki. Dlatego warto raz na jakiś czas zorganizować lekcje poza szkołą, zwłaszcza gdy pogoda dopisuje.

Jeśli zastanawiamy się, gdzie zorganizować wycieczkę, by zawitać w ciekawe przyrodniczo miejsca oraz zdobyć nową wiedzę, warto odwiedzić stronę PKL TOURS i skorzystać z propozycji wyjazdowych. Wszystkie informacje na temat aktualnych wycieczek szkolnych znajdują się na stronie: https://pkltours.pl/edukacja/.

Polskie Koleje Linowe (PKL), których właścicielem jest pośrednio fundusz inwestycji infrastrukturalnych, którego częścią portfela inwestycyjnego zarządza Polski Fundusz Rozwoju SA (PFR) to firma z ponad 85-letnią tradycją, całoroczny operator turystyczny prowadzący ośrodki w kluczowych lokalizacjach w Polsce w Tatrach, Beskidach, Pieninach i Bieszczadach: w Zakopanem na Kasprowym Wierchu, Gubałówce i Butorowym Wierchu, w Krynicy Zdrój na Jaworzynie Krynickiej i Górze Parkowej, w Zawoi na Mosornym Groniu, w Szczawnicy na Palenicy oraz na Górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim, a także od 1 lipca 2022 r. w Bieszczadach w Solinie.

Grupa PKL oferuje całoroczny, kompleksowy zakres usług turystyczno-wypoczynkowych oraz posiada własną bazę noclegową i restauracyjną, jest pracodawcą zatrudniającym ponad 600 osób. Priorytetem Grupy PKL jest zrównoważony rozwój, łączący w sobie poszerzanie oferty turystycznej z jednoczesnym zachowaniem dbałości o środowisko naturalne. Spółka została włączona do grona najbardziej rozpoznawalnych i godnych polecenia marek regionu, które posługują się znakiem „Made in Małopolska” w ramach projektu realizowanego przez województwo małopolskie.

Andrzej Gulewicz  MTV24

Źródło: Biuro Prasowe PKL Zakopane