XX Festiwal Fun&Classic: muzyka, śmiech i niezapomniane chwile
W Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ zakończył się XX Festiwal Wirtuozerii i Żartu Muzycznego Fun&Classic. W trakcie trzech koncertów sądecką publiczność bawili i raczyli wspaniałą muzyką: hiszpańska Orthemis Orchestra, pochodzący z Kuby José Torres wraz ze swoim zespołem Havana Dreams oraz wszystkim doskonale znani – Waldemar Malicki i Michał Rusinek.
Pierwszym z wydarzeń tegorocznej edycji Festiwalu był koncert Orthemis Orchestra pn. „Concerto a Tempo d’Umore”, który odbył się w czwartek 8 lutego.
Orthemis to kameralna orkiestra smyczkowa pochodząca z hiszpańskiej Katalonii, w której skład wchodzą nie tylko wirtuozi instrumentów smyczkowych, ale też pełni wdzięku i poczucia humoru komicy.
Ich spektakl muzyczny połączony z teatrem gestów to skuteczna próba zerwania stereotypu powagi z muzyką klasyczną. Muzycy z niebywałą lekkością, klasą i stylem prowadzili widzów przez zaułki muzyki klasycznej i rozrywkowej, w taki sposób, że nie tylko świetnie się bawili, ale też uczyli.
W pierwszej części koncertu artyści zaprezentowali utwory m.in. J.S. Bacha, F. Schuberta, A. Vivaldiego. Muzycy z niebywałą lekkością, klasą i stylem prowadzili widzów przez zaułki muzyki klasycznej i rozrywkowej, w taki sposób, że nie tylko świetnie się bawili, ale też uczyli. Natomiast w drugiej części koncertu można było wysłuchać utworów z gatunku muzyki filmowej i rozrywkowej. Nie zabrakło motywów przewodnich z takich dzieł filmowych, jak „Ojciec Chrzestny”, „Szczęki”, „Titanic”, „Mission: Impossible”, „Star Wars” czy serii, gdzie głównym bohaterem jest Indiana Jones.
Na koniec artyści zaprosili kilkanaście osób wybranych spośród publiczności do wspólnego wykonania utworu, co wzbudziło jeszcze większą sympatię do nich.
Dwa dni później, w sobotę 11 lutego, José Torres i zespół Havana Dreams, w koncercie zatytułowanym „Cafe Cubano”, zabrali sądecką publiczność w podróż do krainy latynoskich rytmów.
Wirtuoz instrumentów perkusyjnych, razem ze swoim zespołem, zaprezentował kwintesencję kubańskiej muzyki, od klasyki w stylu Buena Vista Social Club po współczesne brzmienia Timby, najpopularniejszego stylu muzycznego obecnie podbijającego ten kraj.
Wypełniona energią i radością atmosfera koncertu sprawiła, że publiczność zapominała o zimowym wieczorze za oknem i dając się porwać gorącym dźwiękom Ameryki Łacińskiej wspólnie z Artystami śpiewała, a nawet, jak na karnawał przystało, ruszyła do tańca.
Na zakończenie tegorocznej edycji Festiwalu Fun&Classic, miała miejsce premiera programu „Epitafioły, kompozycje i inne rozrywki dla inteligentnych”. Wydarzenie, które poprowadzili mistrz słowa – Michał Rusinek oraz maestro fortepianu – Waldemar Malicki, okazało się niezwykłym doświadczeniem i okazją do refleksji nad naturą sztuki, absurdem życia i granicami wyobraźni.
W trakcie wieczoru Rusinek przedstawił poetykę purnonsensu i absurdu, prezentując różnorodne formy tego gatunku – od eleganckich po zupełnie przeciwnie zbudowane. Ten swoisty „wykład” wzbogaciła oprawa muzyczna w wykonaniu Malickiego, który swoją wirtuozerią doskonale wpisywał się w narrację wydarzenia.
Waldemar Malicki, znany polski pianista, w trakcie występu zadziwił publiczność nie tylko swoją grą, ale również bliskim kontaktem z nią. Humor, zaskoczenie i subtelna pikanteria stanowiły integralną część jego występu. Michał Rusinek, z kolei, zaprezentował swoją wszechstronność jako literaturoznawca, autor książek dla dzieci i dorosłych oraz felietonista. Jego pasja do słowa i literatury w połączeniu z talentem Waldemara Malickiego stworzyła niepowtarzalną atmosferę, która na długo pozostanie w pamięci wszystkich obecnych.
Sponsorami XX Festiwalu Wirtuozerii i Żartu Muzycznego Fun&Classic byli: Fakro, Wiśniowski, Prospona, CoctailBar, Ciastkarnia Jaś, Piekarnia i Ciastkarnia DANEK, Ciastkarnia Kasia, Piekarnia Tęgoborze oraz Ciastkarnia Biały Klasztor.
Andrzej Gulewicz MTV24
Źródło: MCK Sokół Nowy Sącz
Fot. Jakub Kosakowski