Połowa wakacji już za nami, dlatego jeśli chcemy tegoroczne lato zaliczyć do udanych i pozostałe wolne dni w pełni wykorzystać, proponujemy dobrze je zaplanować. Sierpień w wielu miejscach zapowiada się bardzo intersująco. Atrakcji z pewnością nie zabraknie w ośrodkach turystycznych Grupy PKL. Sprawdźcie listę wydarzeń i aktywności w wyjątkowych górskich lokalizacjach.
Choć jesteśmy na półmetku tegorocznych wakacji, to na szczęście przed nami jeszcze cały miesiąc letnich dni. Warto ten czas wykorzystać i zaplanować aktywny wypoczynek w ciekawych miejscach, by zadbać o pozytywną energię. A jeśli nie mamy pomysłu gdzie wyruszyć, góry to dobre rozwiązanie i mnóstwo nietuzinkowych atrakcji.
Wakacyjna podróż w czasie na Górze Parkowej w Krynicy-Zdrój
Krynica-Zdrój to urokliwe miasto, w którym czas płynie spokojnie, co zdecydowanie pozwala wypocząć. Niesamowity klimat, natura, wspaniała architektura i interesująca historia, a oprócz tego mnóstwo ciekawych atrakcji wartych doświadczenia.
To właśnie tutaj odwiedzając słynną Górę Parkową – zlokalizowaną w samym centrum miasta, przy krynickim deptaku – możemy przenieść się w czasie i teleportować aż do lat 30. ubiegłego wieku. Wszystkie atrakcje dostępne w ośrodku Grupy PKL nawiązują do klimatu retro.
Na Górę Parkową wyruszymy odrestaurowanymi i historycznymi wagonikami kolei linowo-terenowej z 1937 roku. Tuż przy górnej stacji kolei czeka na nas muzyczna ławka, na której usłyszymy słynne utwory Jana Kiepury, a także kompleks rajskich ślizgawek, wśród których każdy znajdzie tor idealny dla siebie.
Jeszcze do końca wakacji w ośrodku PKL na Górze Parkowej możemy wziąć udział w koncertach a’la Jan Kiepura. Występy klimatem przenoszą nas w magiczny świat twórczości znanego tenora. Jeśli natomiast wolimy pląsy, to zdecydowane polecamy retro fajfy. Potańcówki w rytm znanych przebojów odbywają się od poniedziałku do piątku. Każde spotkanie taneczne to relaks i szansa na spędzenie czasu intersująco, a może też poznanie ciekawych osób.
Pełne niespodzianek lato na Jaworzynie Krynickiej
Warto wyruszyć na Jaworzynę Krynicką, która znajduje się tylko 4 km od centrum miasta. Ze szczytu góry będziemy podziwiać piękne panoramy na Gorce, Beskidy, a przy dobrej pogodzie nawet zobaczymy Tatry. Widoki możemy również podziwiać z Platformy Widokowej 360 na poziomie 1122 m n.p.m.
Ośrodek Grupy PKL na Jaworzynie Krynickiej to zdecydowanie różnorodne atrakcje i miejsce, w którym każdy znajdzie aktywność idealną dla swoich możliwości i zamiłowań.
W każdy wakacyjny wtorek (do 28 sierpnia włącznie) możemy wziąć udział w pieszych rodzinnych wycieczkach z przewodnikiem – znaną Babą z Gór, która przybliża historię regionu. Seniorom polecamy wędrówki w wybrane wakacyjne środy z przewodnik Basią Szajnicką.
Miłośnikom jednośladów proponujemy wycieczki rowerowe w niedzielę 4 i 18 sierpnia. Jogini odprężą się podczas zajęć na świeżym powietrzu, które odbędą się jeszcze 3 i 10 sierpnia.
Warto również wspomnieć o animacjach dla dzieci oraz warsztatach artystycznych (np. z robienia magnesów na lodówkę) w wybrane wakacyjne soboty. Ośrodek Grupy PKL na Jaworzynie Krynickiej do końca wakacji będzie obfitować w ciekawe animacje dla najmłodszych, kolorowe dmuchańce, nie zabraknie również słodkości oraz lokalnych przysmaków.
Aktywnie w Szczawnicy i na Palenicy
W Szczawnicy wciąż czeka na nas sporo wakacyjnych aktywności. Na miejscu skorzystamy z atrakcyjnych pakietów, w ramach których posłuchamy opowieści flisaków podczas spływu Dunajcem, a także wyruszymy koleją krzesełkową na szczyt Palenicy. W ośrodku turystycznym Grupy PKL najmłodsi wciąż maja szanse wziąć udział w tematycznych warsztatach, które prowadzone są w ramach trzech intersujących programów: Wesołe Ranczo, Ekologiczne harce oraz Folk(l)ove opowieści. Natomiast miłośników wędrówek zachęcamy do udziału w spacerach z przewodnikiem, które do końca wakacji odbywają się w każdy poniedziałek i środę. Wędrówki rozpoczynają się przy górnej stacji kolei krzesełkowej PKL.
Tuż obok dolnej stacji kolei krzesełkowej na Palenicę oraz Willi i Restauracji pod Kolejką powstała Przystań Palenica – zupełnie nowe miejsce na kulinarnej mapie Pienin! W Przystani Palenica zrelaksujemy się i skosztujemy smacznych oraz sycących dań. Na miejscu dostępna jest również strefa zabaw dla najmłodszych, w której dzieci wyszaleją się dowoli, natomiast w tym czasie rodzice odpoczną w Przystani z filiżanką kawy.
Czadowe lato w Solinie
Bieszczady warto odwiedzić nie tylko ze względu na piękne i dzikie krajobrazy, ale również aktywności, których tutaj nie brakuje. W Solinie czekają na wszystkich czadowe atrakcje, które doświadczmy w ośrodku Grupy PKL. Spektakularne bieszczadzkie scenerie będziemy podziwiać z wysokości Wieży Widokowej oraz gondoli. W parku rozrywki Tajemnicza Solina do końca wakacji najmłodsi mogą wziąć udział w ciekawych spotkaniach z animatorami oraz spektaklach przygotowanych przez Świteziankę Barbarellę, Czadowego Feliksa czy Mr Juppi’ego.
Warto wybrać się do ośrodka turystycznego PKL Solina 20 oraz 28 sierpnia i odwiedzić letnie miasteczko radia Eska, które wraz ze strefą relaksu dostępne będzie tuż obok Wieży Widokowej. Przygotujmy się na liczne konkursy, zabawy i mnóstwo prezentów.
Magiczne wakacje na Mosornym Groniu w Zawoi
Zawoja to świetnie miejsce dla tych, którzy potrzebują się zresetować i odetchnąć. Oczywiście odwiedzając tę miejscowość koniecznie warto wybrać się na Babią Górę.
Polecamy również odwiedzić ośrodek turystyczny Grupy PKL na Mosornym Groniu. Miłośnicy jednośladów skorzystają na miejscu z rowerowych tras downihillowych. Rodziny z dziećmi zachęcamy do udziału w grze terenowej „Beskidzki detektyw”, podczas której nie tylko zintegrujemy się z bliskimi, ale i poznamy wiele ciekawostek związanych z regionem Beskidu. Darmową grę można pobrać w kasie biletowej przy dolnej stacji kolei PKL.
Na szczycie góry dostępna jest wieża widokowa z tarasem, z którego panorama na pobliskie szczyty jest wyjątkowym przeżyciem o każdej porze roku. Zachęcamy do odwiedzenia karczmy na Mosornym Groniu szczególnie, że w wakacyjne soboty odbywają się tam ciekawe warsztaty rękodzieła. 3 sierpnia nauczymy się robić musujący kule do kąpieli. 10 sierpnia będziemy mogli wybrać się na spacer z przewodnikiem na Halę Śmietanową lub Wodospad Mosorczyk. Natomiast 24 sierpnia w ośrodku turystycznym Grupy PKL odbędzie się zakończenia lata i chętni wezmą udział w warsztatach ozdabiania drewnianych figur, a także udadzą się na pieszą wycieczkę.
Przygody z żywiołami na Górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim
Góra Żar to wyjątkowe miejsce, z jej szczytu możemy podziwiać panoramę na Beskidy, Mosorny Groń i jeziora. W ośrodku Grupy PKL na Górze Żar skorzystamy z tras downhillowych – od tego sezonu dostępna jest dodatkowa, piąta trasa – Family Line. Jest to najłatwiejsza trasa w ośrodku i dedykowana dla każdego, kto chce rozpocząć swoją przygodę z rowerową jazdą downhillową. Działa tutaj również skill park – Żarogang.
Na Górze Żar, jak co roku, w wakacje odbędą się zawody rowerowe Local series of Downhill, które zaplanowane zostały na 31 sierpnia i 1 września.
Ale rowery na Górze Żar to nie wszystko! W wakacje wciąż możemy wziąć udział w pokazach latawców, które cieszą się w ośrodku sporym zainteresowaniem. Te podniebne tańce zaobserwujemy jeszcze w weekendy 3-4 sierpnia oraz 24-25 sierpnia. Zachęcamy również do wspólnej integracji i udziału w grze terenowej „Beskidzki detektyw”.
Letnia strefa rozrywki i plaża z widokiem na Tatry
Zakopane jak zawsze cieszy się sporym zainteresowaniem wśród turystów. Odwiedzając to miejsce warto wybrać się na kultową górę – Gubałówkę. Na szczycie wzniesienia przez całe lato dostępna jest najwyżej w kraju położona plaża z bogatym planem wakacyjnych wydarzeń. Letnia Strefa Rozrywki przez 4 dni w tygodniu oferuje niepowtarzalne aktywności: hawajskie animacje, rugby dla dzieci, warsztaty artystyczne czy Góralskie Śpasy.
Przez cały sezon letni dostępna jest również kolej krzesełkowa na Butorowy Wierch, skąd jest najlepszy widok na Tatry. W ośrodku PKL Gubałówka skorzystamy także ze zjeżdżalni grawitacyjnej i torów summer tubbing’owych.
Wschody i zachody słońca na Kasprowym Wierchu
Jeśli już planujemy wycieczkę do Zakopanego koniecznie wybierzmy się na Kasprowy Wierch. Z jego szczytu przez cały sezon wakacyjny możemy podziwiać niesamowite wschody i zapierające dech w piersiach zachody słońca. Wszystko dlatego, że latem od godziny 7:00 możemy wyjechać na szczyt góry, natomiast na ostatni kurs kolei linowej PKL zapraszamy o godzinie 19:00, a na zjazd o godzinie 21:00. W sezonie letnim warto skorzystać z podróż koleją krzesełkową w Dolinie Gąsienicowej, podczas 40-minutowej podróży towarzyszy nam audio-przewodnik z fachowym komentarzem przygotowany przez przewodnika tatrzańskiego.
Na szczycie Kasprowego Wierchu posłuchamy ciekawych prelekcji przewodników, w ramach prowadzonej akcji edukacyjnej #StacjaEdukacja.
Jeśli natomiast planujemy pieszą wycieczkę w Tatry warto pobrać aplikację mobilną „Kasprowy Wierch”, w której znajdziemy mapę gór, trasy zróżnicowane w zależności od kondycji wędrujących i czasu, jakim dysponują. Dodatkowo na użytkowników czeka zawsze aktualna baza informacji praktycznych związanych z działaniem kolei linowej i infrastruktury turystycznej na szczycie oraz prognoza pogody w górach. Więcej informacji o aplikacji znajduje się na stronie: https://www.pkl.pl/post/kasprowy-wierch/aktualnosci/mapa-3-d-gdzie-sie-wybrac-pobierz-aplikacje-kasprowy-wierch.html .
Choć połowa wakacji za nami, to jak widać sierpień zapowiada się bardzo ciekawie. Pozostały dnia lata warto zaplanować i w pełni wykorzystać. Zachęcamy by w miarę możliwości spędzić je poza domem w bliskości natury.
Grupa PKL rekomenduje zakup biletów w sklepie internetowym https://www.sklep.pkl.pl/. Wszystkie szczegółowe informacje na temat aktywności i godzin otwarcia ośrodków Grupy PKL znajdują się na stronie www.pkl.pl oraz w mediach społecznościowych.
Polskie Koleje Linowe (PKL), których właścicielem jest pośrednio fundusz inwestycji infrastrukturalnych, którego częścią portfela inwestycyjnego zarządza Polski Fundusz Rozwoju SA (PFR) to firma z 87-letnią tradycją, całoroczny operator turystyczny prowadzący ośrodki w kluczowych lokalizacjach w Polsce w Tatrach, Beskidach, Pieninach i Bieszczadach: w Zakopanem na Kasprowym Wierchu, Gubałówce i Butorowym Wierchu, w Krynicy Zdrój na Jaworzynie Krynickiej i Górze Parkowej, w Zawoi na Mosornym Groniu, w Szczawnicy na Palenicy oraz na Górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim, a także w Bieszczadach w Solinie.
Grupa PKL oferuje całoroczny, kompleksowy zakres usług turystyczno-wypoczynkowych oraz posiada własną bazę noclegową i restauracyjną, jest pracodawcą zatrudniającym ponad 600 osób. Priorytetem Grupy PKL jest zrównoważony rozwój, łączący w sobie poszerzanie oferty turystycznej z jednoczesnym zachowaniem dbałości o środowisko naturalne. Spółka została włączona do grona najbardziej rozpoznawalnych i godnych polecenia marek regionu, które posługują się znakiem „Made in Małopolska” w ramach projektu realizowanego przez województwo małopolskie.
Andrzej Gulewicz MTV 24
Źródło: Biuro Prasowe PKL Zakopane