czwartek, 23 maja, 2024
artykuły

Zakopiańscy funkcjonariusze SG uratowali życie rowerzysty

180views

Funkcjonariusze z Placówki SG w Zakopanem pełniąc służbę patrolową uratowali życie rowerzysty, który uległ bardzo poważnemu wypadkowi drogowemu.

Zdarzenie miało miejsce wczoraj. Funkcjonariusze z zakopiańskiej placówki pełniąc służbę patrolową z Zakopanego w kierunku Łysej Polany zauważyli zator samochodowy. Po uzyskaniu informacji, że jest on spowodowany wypadkiem rowerzysty, podjęli natychmiastową decyzję o udaniu się na miejsce zdarzenia.  Po rozpoznaniu sytuacji jeden z funkcjonariuszy zabezpieczył miejsce zdarzenia a drugi po ocenie stanu poszkodowanego i stwierdzeniu braku parametrów życiowych przystąpił do resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Powiadomiono służby ratownicze oraz Policję. Po przyjeździe patrolu Policji i zabezpieczenia przez niego miejsca wypadku, obydwaj strażnicy graniczni kontynuowali akcję ratowniczą. Dzięki podjętym działaniom ratowniczym po kilku minutach wrócił u poszkodowanego oddech oraz krążenie. Przybyły na miejsce Zespołu Ratownictwa Medycznego przejął poszkodowanego rowerzystę, który w ciężkim stanie został przetransportowany do szpitala. Warto dodać, że w trakcie reanimacji pomagał obywatel Węgier, który stabilizował głowę rowerzysty. W czasie akcji ratowniczej wykorzystano służbowy sprzęt medyczny (indywidualny oraz będący na wyposażeniu pojazdu), którym dysponują funkcjonariusze Karpackiego Oddziału SG.

Postawa funkcjonariuszy z Placówki SG w Zakopanem oraz ich umiejętności i zdecydowane działanie przyczyniły się do uratowania życia mężczyźnie.

Andrzej Gulewicz  MTV24

Źródło: chor. szt. SG Tomasz Jarosz

               Starszy Specjalista Zespołu Prasowego Komendanta Oddziału Straży Granicznej