sobota, 18 maja, 2024
artykuły

Zapach dolarów” uniesie się w MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu!

151views

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza 10 kwietnia br. (środa) o godz. 18.00 do sali im. R. Sichrawy na spotkanie z Adamem Tomczykiem – autorem książki „Zapach dolarów”.

Książkę tworzy cykl reportaży i opowiadań – historii prawdziwych! – o trwającym przez cały XX wiek zjawisku polskiej emigracji za Atlantyk, do Stanów Zjednoczonych. Szczególnie licznie wyruszali za ocean rodacy z ziem południowej Polski. Najpierw z biedy – „za chlebem”; później z trudem zdobywali paszport i wizę, by móc dostać się do Stanów i „urządzić się” w Ameryce lub po latach wrócić z plikiem „zielonych” do ojczyzny.

Adam Tomczyk opowiada o ich perypetiach wyjazdowych – barwnych i skomplikowanych szczególnie w epoce PRL-u, o nadziejach i rozterkach oraz sukcesach i tęsknotach emigrantów, o polskim Chicago i o spotkaniach z wybitnymi postaciami amerykańskiej Polonii, takimi jak Jan Karski, Bolesław Wierzbiański czy Wojciech Seweryn. A także o przygodach tych, którzy postanowili powrócić do kraju.

Po spotkaniu będzie można nabyć egzemplarze książki Adama Tomczyka z autografem autora.

Wstęp bezpłatny – Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc pod numerem telefonu 18 448 26 41 (od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 16.00).

Andrzej Gulewicz  MTV24

Źródło:  MCK Sokół Nowy Sącz