sobota, 15 czerwca, 2024
xr:d:DAFhSgXD6EU:8,j:45996820411,t:23042710
artykuły

Zatrzymani na krakowskim lotnisku Syryjczyk, Polak oraz poszukiwany za udział w zorganizowanej grupie przestępczej Kolumbijczyk

171views

Na krakowskim lotnisku gdzie swoją siedzibę ma Placówka SG w Krakowie-Balicach zawsze jest dużo pracy, przy której należy stale wykazywać czujność oraz profesjonalizm. Efektem są zatrzymania osób usiłujących nielegalnie przekroczyć granicę, bądź uciec przed wymiarem sprawiedliwości. W ciągu minionego weekendu zatrzymano Kolumbijczyka, Syryjczyka oraz Polaka.

Z Marsylii do naszego kraju przyleciał 35-letni obywatel Kolumbii, którego po wylegitymowaniu zatrzymano. Po sprawdzeniu danych w dostępnych bazach SG ustalono, że mężczyzna jest poszukiwany czerwoną notą Interpolu przez francuski wymiar sprawiedliwości celem aresztowania, wydania lub ekstradycji. Kolumbijczyk był członkiem zorganizowanej grupy przestępczej. Dodatkowo na jego koncie widniały takie przestępstwa jak handel ludźmi, wykorzystywanie seksualne oraz sutenerstwo. Zatrzymanego cudzoziemca przekazano funkcjonariuszom Policji z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie celem realizacji dalszych czynności służbowych. 

Obywatel Syrii to 20-letni mężczyzna, który został poddany kontroli legalności pobytu po przylocie z Aten. Jego dość naiwnym pomysłem na przekroczenie granicy było posłużenie się w czasie kontroli polskim dowodem osobistym, który został unieważniony z powodu utraty przez posiadacza. W trakcie kontroli szczegółowej cudzoziemiec oświadczył, że jest obywatelem Syrii. Po sprawdzeniu danych w dostępnych bazach SG okazało się, że osoba podlega decyzji nakazującej powrót. Cudzoziemiec przyznał się do zarzucanych mu czynów i dobrowolnie poddał się karze: grzywny w wysokości 800 zł, 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby wynoszący 3 lata, orzeczeniem dozoru kuratora w okresie próby oraz pokrył koszty postępowania sądowego. Komendant Placówki SG w Krakowie-Balicach wobec zatrzymanego wszczął postępowanie administracyjne w sprawie zobowiązania cudzoziemca do powrotu.

Kolejnym zatrzymanym na krakowskim lotnisku okazał się 45-letni Polak, mieszkaniec Rzeszowa, który chciał wylecieć do Wielkiej Brytanii.  Po sprawdzeniu w systemach SG ustalono, że mężczyzna jest poszukiwany przez Komisariat Policji w Rzeszowie w celu zatrzymania i doprowadzenia do najbliższego Aresztu Śledczego na podstawie nakazu doprowadzenia wydanego przez Sąd Rejonowy w Rzeszowie celem odbycia kary 1 roku i 2 miesięcy pozbawienia wolności. Po zakończeniu czynności służbowych zatrzymany Polak został przekazany do Aresztu Śledczego w Krakowie.

Andrzej Gulewicz  MTV24

Źródło: chor. szt. SG Tomasz Jarosz

                Starszy Specjalista Zespołu Prasowego Komendanta Oddziału Straży Granicznej