sobota, 13 kwietnia, 2024
filmy

Zespół Regionalny Pogranicze oraz pokaz sokolniczy w Wysowej-Zdroju

335views

Wysowa-Zdrój  8 października 2023r.

W drugi dzień 16 edycji Święta Rydza w Wysowej Zdroju można było podziwiać żywiołowy i dynamiczny Zespół Regionalny Pogranicze z Tylicza,  pokaz sokolniczy, wziąć udział w konkursie  na stylizację dla dzieci, młodzieży i dorosłych, zatytułowanym  „Popatrzcie jaki ze mnie fajny zwierz” oraz  posmakować różne smakołyki regionalne, czy wyszukać coś dla siebie na licznych straganach regionalnych.

Zespół Regionalny Pogranicze powstał w 2015 roku, działa przy Stowarzyszeniu Odkryj Tylicz i Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju.  Pogranicze w swym przesłaniu nawiązuje do grup, które przez wieki zamieszkiwały te tereny . Były to różne grupy etniczne, takie jak: Cyganie, Żydzi, Słowacy, Polacy, Łemkowie czy Węgrzy. Do 1918 roku nie było granic –  stąd nazwa Pogranicze, a ich brak spowodował, że mieszkańcy zacieśniali więzy pomiędzy różnymi grupami etnicznymi. Piękne stroje, taniec i śpiew zespołu Pogranicze zachwyca zebranych na koncertach.

Równie z dużą ciekawością można było podziwiać pokaz sokolniczy. Dowiedzieć się czemu służy sokolnictwo, zobaczyć prawdziwe jastrzębie, oraz dowiedzieć się do czego służą ptaki łowcze.

Rozmawiał  Sebastian Stachoń – sokolnik

Relacja filmowa

Andrzej Gulewicz  MTV24