W Zakopanem odbyły się pierwsze Zimowe Igrzyska VIRTUS 2024, organizowane przez międzynarodową federację zajmującą się sportem osób z niepełnosprawnością intelektualną. Udział w igrzyskach wzięło łącznie 12 ekip z krajów europejskich, Japonii, Stanów Zjednoczonych i Australii. Głównym partnerem wydarzenia i rywalizacji w narciarstwie alpejskim był ośrodek narciarski PKL Kasprowy Wierch, na trasach którego rywalizowali ze sobą sportowcy.
Zakopane w dniach 2-8 marca 2024 stało się sercem sportowej rywalizacji zawodników z niepełnosprawnością intelektualną, zespołem Downa i autyzmem. To wyjątkowe wydarzenie skupiło ponad 300 uczestników: zawodników, trenerów, obsługę medyczną i techniczną, delegatów oraz władze Światowej Federacji Sportu Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną VIRTUS. Udział w zawodach zgłosiło łącznie 12 ekip z krajów europejskich, Japonii, Stanów Zjednoczonych i Australii.
Sportowcy rywalizowali ze sobą w pięciu dyscyplinach: narciarstwie zjazdowym, narciarstwie biegowym, fustal, koszykówka 3×3 oraz w wyścigach wioślarskich. Zawody w narciarskie alpejskim – zaliczane do Mistrzostw Świata VIRTUS 2024 – zostały rozegrane na trasie w Dolinie Gąsienicowej w ośrodku Grupy PKL na Kasprowym Wierchu.
– Bardzo cieszymy się, że PKL może wspierać różne inicjatywy sportowe. Chcemy, żeby ośrodki Grupy PKL były kojarzone jako miejsca w których nie istnieją bariery i ograniczenia, tym bardziej jest nam niezmiernie miło, że mogliśmy być częścią Zimowych Europejskich Igrzysk Virtus i że zawody w narciarstwie zjazdowym rozegrane zostały właśnie na trasie Kasprowego Wierchu. To były niepowtarzalne emocje, które pokazały, że pasja czy determinacja, nie mają barier. Zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom wydarzenia gratulujemy! – mówił Daniel Pitrus, prezes zarządu PKL.
PKL nie pierwszy jako współorganizator czy partner wspiera wydarzenia sportowe, mające na celu rozwój pasji oraz zainteresowań.
– W zawodach w narciarstwie alpejskim na Kasprowym Wierchu uczestniczy blisko 60 zawodników z 10 krajów. Wszyscy sportowcy, trenerzy i działacze VIRTUS są bardzo zadowoleni z poziomu organizacji, jakości i przygotowania tras narciarskich oraz z udziału w tej najważniejszej imprezie sportowej roku, rozgrywanej w Polsce i w Zakopanem. Naszych sportowców – reprezentantów Polski, wspierają niezawodni Partnerzy: PKO Bank Polski, PZU, Zakopane, PKL, Kościelisko, którym ogromnie dziękujemy!
– powiedziała Małgorzata Tlałka-Długosz, prezes zarządu Fundacji Integracji przez Sport HANDICAP Zakopane.
Głównym organizatorem Zimowych Europejskich Igrzysk VIRTUS 2024 Zakopane jest Związek Stowarzyszeń Sportowych Sprawni Razem, który od ponad 30 lat organizuje w kraju zawody ogólnopolskie oraz międzynarodowe rangi Mistrzostw Europy i Świata dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.
Związek Stowarzyszeń Sportowych Sprawni Razem działa w naszym kraju od ponad 30 lat i skupia sportowców niepełnosprawnych intelektualnie z terenu całej Polski. Każdego roku organizuje ponad 20 zawodów ogólnopolskich w różnych dyscyplinach sportowych dla niespełna 900 osób niepełnosprawnych. Od 25 lat Związek jest członkiem Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. W jego szeregach jest kilkunastu medalistów paraolimpijskich. Szkoleniem centralnym objętych jest prawie 100 zawodników niepełnosprawnych. Od powstania Związek współpracuje z Ministerstwem Sportu i Turystyki, które dofinansowuje znaczną część zadań.
Związek jest również organizatorem wyjazdów zagranicznych polskich sportowców na zawody międzynarodowe rangi Mistrzostw Świata i Europy, jak również z dużym powodzeniem od wielu lat przeprowadza międzynarodowe imprezy rangi mistrzowskiej w Polsce.
Zawody w Zakopanem zostały przeprowadzone w trzech kategoriach niepełnosprawności:
II1 – Sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim.
II2 – Sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną umiarkowaną (Zespół Downa).
II3 – Sportowcy z autyzmem lub spektrum autyzmu.
Ceremonia otwarcia igrzysk odbyła się 3 marca 2024 w kinie Sokół w Zakopanem, natomiast ich zwieńczenie odbyło się 7 marca na małej hali sportowej COS.
10 medali Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy VIRTUS 2024 dla Reprezentacji Polski w narciarstwie alpejskim
Kasprowy Wierch okazała się szczęśliwy dla polskich sportowców w Narciarskich Mistrzostwach Świata i Europy VIRTUS 2024 w Zakopanem. Medale i tytuły mistrzowskie rozdano w zawodach Mistrzostw Świata VIRTUS 2024 oraz Mistrzostw Europy VIRTUS 2024.
Czterokrotnie tytuły Mistrzów Świata i Europy VIRTUS 2024 wywalczyli Aleksandra ANDREJKO (gr.II3) i Antoni WIERCIOCH (gr.II2), alpejczycy trenujący z Fundacja HANDICAP Zakopane. Polacy zdominowali rywalizację w swoich kategoriach, wygrywając zdecydowanie w supergigancie, slalomie, gigancie i w kombinacji alpejskiej. Brązowe medale Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy VIRTUS 2024 zdobył też Klemens ZIĘBA (gr.II2) w supergigancie, czym potwierdził swoją przynależność do światowej czołówki alpejczyków VIRTUS. Brązowy medal Mistrzostw Europy VIRTUS 2024 zdobyła też Patrycja STRAMA w slalomie (gr.II2). Pozostali nasi zawodnicy również osiągnęli bardzo dobre wyniki, zajmując następujące miejsca: 4 – w supergigancie – Łukasz Frączek, 5 – w slalomie – Bartosz Matusiewicz, 6 – w slalomie – Jakub Kaim, 7 – w gigancie – Jan Wolczko.
W zawodach w narciarstwie alpejskim uczestniczyło blisko 60 zawodników z 10 krajów. Dla sportowców, trenerów, działaczy i kibiców było to niepowtarzalne wydarzenie i czas ogromnych emocji.
VIRTUS jest międzynarodową federacją zajmującą się sportem osób z niepełnosprawnością intelektualną w różnym stopniu, jest członkiem Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego (IPC).
Polskie Koleje Linowe (PKL), których właścicielem jest pośrednio fundusz inwestycji infrastrukturalnych, którego częścią portfela inwestycyjnego zarządza Polski Fundusz Rozwoju SA (PFR) to firma z 87-letnią tradycją, całoroczny operator turystyczny prowadzący ośrodki w kluczowych lokalizacjach w Polsce w Tatrach, Beskidach, Pieninach i Bieszczadach: w Zakopanem na Kasprowym Wierchu, Gubałówce i Butorowym Wierchu, w Krynicy Zdrój na Jaworzynie Krynickiej i Górze Parkowej, w Zawoi na Mosornym Groniu, w Szczawnicy na Palenicy oraz na Górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim, a także od 1 lipca 2022 r. w Bieszczadach w Solinie.
Grupa PKL oferuje całoroczny, kompleksowy zakres usług turystyczno-wypoczynkowych oraz posiada własną bazę noclegową i restauracyjną, jest pracodawcą zatrudniającym ponad 600 osób. Priorytetem Grupy PKL jest zrównoważony rozwój, łączący w sobie poszerzanie oferty turystycznej z jednoczesnym zachowaniem dbałości o środowisko naturalne. Spółka została włączona do grona najbardziej rozpoznawalnych i godnych polecenia marek regionu, które posługują się znakiem „Made in Małopolska” w ramach projektu realizowanego przez województwo małopolskie.
Andrzej Gulewicz MTV24
Źródło: Biuro Prasowe PKL Zakopane