wtorek, 16 lipca, 2024
artykuły

Znamy zdobywcę Grand Prix tegorocznego ECHA TROMBITY!

142views

21 oraz 23 czerwca 2024 roku w malowniczym nowosądeckim Miasteczku Galicyjskim odbył się finał 46. Małopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych ECHO TROMBITY, organizowanego przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. Wystąpiły w nim 22 najlepsze zespoły z województwa małopolskiego, które zostały wyłonione w drodze eliminacji powiatowych.

18 orkiestr oraz 4 big bandy zaprezentowały zarówno tradycyjne kompozycje, jak i nowoczesne aranżacje, które zachwyciły publiczność swoją energią i precyzją wykonania. Każdy z zespołów wprowadził swój unikalny styl i charakter, co sprawiło, że Festiwal był prawdziwą ucztą dla miłośników muzyki dętej!

Oba dni finałowe zostały rozpoczęte sygnałem festiwalowym, opracowanym przez płk. Franciszka Suwałę, odegrali go – kolejno, w piątek trębacze Orkiestry Dętej OSP im. Jana Muchy w Ciężkowicach, zaś w niedziele trębacze Orkiestry Dętej z Mszany Górnej. Cały, dwudniowy Festiwal ECHA TROMBITY poprowadził Janusz Michalik.

Orkiestry oceniane były za przemarsz (z wyłączeniem big bandów) oraz prezentację muzyczną na estradzie, w kategoriach:

  • Orkiestr OSP,
  • Orkiestr działających przy ośrodkach kultury i stowarzyszeniach społeczno-kulturalnych, orkiestr zakładowych oraz orkiestr parafialnych,
  • Orkiestr młodzieżowych,
  • Big-Bandów.


Komisja artystyczna w składzie: ppłk SG Leszek Mieczkowski – przewodniczący, ppor. Zofia Guz-Sobczyk, dr Waldemar Groń, kpt. Stefan Żuk oraz mgr Ewa Banaś – sekretarz, postanowiła przyznać Grand Prix 46. Małopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych ECHO TROMBITY 2024 Reprezentacyjnej Orkiestrze Dętej Miasta i Gminy Świątniki Górne. Orkiestra ta, pod batutą Roberta Kozłowskiego od 25 lat, jest jednym z najbardziej utytułowanych zespołów w historii Festiwalu ECHO TROMBITY, zdobywając najwyższe trofeum już po raz piąty. Gratulujemy tego imponującego osiągnięcia!

Pełna lista nagrodzonych dostępna w protokole na stronie MCK SOKÓŁ: https://mcksokol.pl/multimedia/echo-trombity-2024

Uroczyste odczytanie protokołu i wręczenie nagród odbędzie się 22 września br. w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w ramach koncertu MY, MAŁOPOLANIE.

Andrzej Gulewicz  MTV 24

Źródło: MCK Sokół Nowy Sącz

Foto – Kinga Ptak