Mienią się niezliczoną ilością kolorów, pobudzają wyobraźnię, przyciągają wzrok niepowtarzalnymi i klimatycznymi iluminacjami, a na dodatek są doskonałym miejscem do pamiątkowych zdjęć. Najwyżej położone w Polsce parki świateł ponownie zabłysną! W listopadowy długi weekend zaiskrzy: Kraina Światła na Gubałówce, Retro Park Światła na Górze Parkowej oraz Kraina Żaru na Górze Żar.
Nastrojowa muzyka, tysiące barw i rzeźby świetlne inspirowane konkretnym miejscem oraz jego tradycją, już w nadchodzący weekend możemy być pewni, że Gubałówka w Zakopanem, Góra Parkowa w Krynicy-Zdrój oraz Góra Żar w Międzybrodziu Żywieckim staną się najjaśniejszymi i najwyżej położnymi punktami widokowymi w kraju! Do ośrodków Grupy PKL wracają dekoracje świetlne przy których pamiątkowe zdjęcia nabierają blasku.
Kraina Światła na Gubałówce
Nastrojowa muzyka, tysiące barw i premierowe rzeźby inspirowane tradycją Podhala – takie atrakcje czekają na mieszkańców Zakopanego oraz turystów odwiedzających Gubałówkę w najbliższy weekend.
Do Krainy Światła przeniesiemy się już w najbliższy weekend przy dolnej stacji kolei PKL Gubałówka, natomiast więcej niezapomnianych wrażeń z całą pewnością czekać będzie na szczycie góry w ośrodku turystycznym PKL.
Tysiące światełek, kolorowe postacie, iskrzące rzeźby, które nie tylko zachwycą, ale nawiążą do tradycji Podhala oraz tatrzańskiej przyrody – uwielbiana Gubałówka stanie się ponownie najwyżej położonym parkiem światła.
Wysiadając z wagonika przejdziemy przez baśniowy i połyskujący tunel, a za nim czekać na nas będzie Kraina Światła i sporo uwielbianych instalacji.
Oszałamiające i iskrzące pole krokusów, które rozbłyśnie na szczycie Gubałówki, wprowadzi odwiedzających w zaczarowaną i niepowtarzalną przestrzeń parku światła. Lśniące rzeźby owiec w towarzystwie psa zanurzą nas w świat podhalańskiego klimatu i pasterskich tradycji. Migoczące skrzypce oraz saksofon z pewnością zrobią na każdym wrażenie, przy Cafe Gubałówka zobaczymy także iskrzący czajnik z filiżanką. A szczyty Tatr dodatkowo będziemy mogli podziwiać na multimedialnej i podświetlonej panoramie.
W tym sezonie zimowym oprócz rzeźb świetlnych gazdy czy gaździny, pola krokusów, wagonika, kozicy górskiej oraz błyszczących płatków śniegu, a także wielu innych folklorystycznych dekoracji, zobaczymy zupełnie nowe i zaskakujące instalacje. W Krainie Światła spotkamy pokaźnych rozmiarów i iskrzącego się Miśka Górala, baśniową kulę śnieżną, a na miłośników przygody czekać będzie Miś z kołem snowtubing’owym.
Do Krainy Światła będziemy mogli wyruszyć codziennie wagonikiem kolei, magiczne miejsce dostępne będzie przez cały sezon zimowy od godziny 16:00.
Retro Park Światła na Górze Parkowej w Krynicy-Zdrój
W ośrodku PKL na Górze Parkowej nadal trwają jesienne przeglądy techniczne, które zakończą się 8 listopada. Już 9 listopada historycznymi wagonikami wyruszymy na Górę Parkową, która od tego dnia zamieni się w magiczny i pełen niezwykłego klimatu Retro Park Światła.
Park przez cały sezon zimowy rozświetlany będzie codziennie od godz. 15:00, a Góra Parkowa stanie się najjaśniejszym punktem w Krynicy-Zdrój! To właśnie na wzniesieniu zachwycimy się iskrzącą retro altanką, połyskującą fontanną, stylowymi retro samochodami czy patefonem, z którego wybrzmi muzyka.
Kraina Żaru na Górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim
Ponownie po przeglądach od 9 listopada dostępny będzie także ośrodek PKL na Górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim. Na szczyt góry wyruszymy wagonem kolei PKL, a tam czekać będzie na nas Kraina Żaru. Wzniesienie zamieni się w miejsce pełne świątecznej magii, które uatrakcyjnią rzeźby świetlne. To właśnie dzięki nim przez całą zimę atmosfera będzie tak bardzo ekscytująca i wyjątkowa.
Krainę Żaru z lśniącymi rzeźbami świetlnymi, będziemy mogli odwiedzać codziennie od godz. 15:00. Iluminacje nawiążą do głównych żywiołów obecnych na szczycie. Znajdziemy m.in. świetlistą paralotnię, szybowiec czy szusującego narciarza, a także wagonik i migoczące iluminacje choinek, które tworzyć będą niezwykły klimat.
Warto wykorzystać wolny czas i wybrać się na długi weekend w góry. Celebrowanie magicznego popołudnia czy wieczoru wśród tysiąca iskrzących się światełek, będzie niezapomnianym przeżyciem.
Aktualne godziny funkcjonowania ośrodków, dostępności atrakcji i kolei znajdują się na stronie www.pkl.pl.
Polskie Koleje Linowe (PKL), których właścicielem jest pośrednio fundusz inwestycji infrastrukturalnych, którego częścią portfela inwestycyjnego zarządza Polski Fundusz Rozwoju SA (PFR) to firma z 88-letnią tradycją, całoroczny operator turystyczny prowadzący ośrodki w kluczowych lokalizacjach w Polsce w Tatrach, Beskidach, Pieninach i Bieszczadach: w Zakopanem na Kasprowym Wierchu, Gubałówce i Butorowym Wierchu, w Krynicy Zdrój na Jaworzynie Krynickiej i Górze Parkowej, w Zawoi na Mosornym Groniu, w Szczawnicy na Palenicy oraz na Górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim, a także w Bieszczadach w Solinie.
Grupa PKL oferuje całoroczny, kompleksowy zakres usług turystyczno-wypoczynkowych oraz posiada własną bazę noclegową i restauracyjną, jest pracodawcą zatrudniającym ponad 600 osób. Priorytetem Grupy PKL jest zrównoważony rozwój, łączący w sobie poszerzanie oferty turystycznej z jednoczesnym zachowaniem dbałości o środowisko naturalne. Spółka została włączona do grona najbardziej rozpoznawalnych i godnych polecenia marek regionu, które posługują się znakiem „Made in Małopolska” w ramach projektu realizowanego przez województwo małopolskie.
Andrzej Gulewicz MTV 24
Źródło: Biuro Prasowe PKL Zakopane