wtorek, 21 maja, 2024
artykuły

Oszukali Skarb Państwa na ponad 29 milionów złotych

384views

Funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Zamościu i przy współdziałaniu z funkcjonariuszami Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej z Placówki SG w Hrebennem, w wyniku częściowej realizacji śledztwa zatrzymali 5 podejrzanych – członków zorganizowanej grupy przestępczej.

Jak ustalono, w okresie co najmniej od czerwca 2019 r. do marca 2021 r. na terenie województwa mazowieckiego, małopolskiego, śląskiego i łódzkiego, ustalone osoby popełniały różnego rodzaju przestępstwa skarbowe, polegające na nieujawnieniu właściwym organom podatkowym rzeczywistego przedmiotu i podstawy opodatkowania, wynikających z wytwarzania i wprowadzania do obrotu wyrobów tytoniowych, tj. o czyn z art. 258 § 1 i inne.

Rozpracowywana grupa przestępcza z tytułu produkcji papierosów poza składem celnym oraz wprowadzania do obrotu papierosów bez polskich znaków akcyzy uczyniła sobie stałe źródło dochodów. Łącznie grupa przestępcza dokonała uszczupleń publicznoprawnych w wysokości nie mniejszej niż 29 326 000 złotych wprowadzając do obrotu 20 479 800 sztuk papierosów.

Dodatkowo w trakcie realizacji zatrzymano i zabezpieczono towary akcyzowe o łącznej szacunkowej wartości 215 943 złotych.

Wobec 4 podejrzanych Sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Natomiast w odniesieniu do kolejnego podejrzanego Prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru policyjnego, zakazu opuszczania kraju i zabezpieczenia majątkowego w wysokości 100 tysięcy złotych.   

Ponadto na poczet przyszły kar zabezpieczono mienie w postaci nieruchomości oraz pieniędzy w łącznej kwocie 3 665 600 złotych oraz 7 850 euro.

Andrzej Gulewicz  MTV24

Źródło: Justyna Drożdż

                Starszy Specjalista Zespołu Prasowego Komendanta Oddziału Straży Granicznej