środa, 24 kwietnia, 2024
artykuły

Syryjczycy z (nie)swoimi paszportami

1.8kviews

Sytuacja podobna do wielu, jakie w ostatnim czasie mają miejsce na podkrakowskim lotnisku. Samolot rejsowy przylatujący z Aten, a w nim obywatele Syrii, którzy na podstawie podrobionych lub przerobionych, a nawet autentycznych cudzych dokumentach, chcą przekroczyć granicę naszego kraju. Tym razem było podobnie…

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Krakowie-Balicach realizowali czynności służbowe w zakresie przeciwdziałania nielegalnej migracji. W wyniku kontroli legalności pobytu cudzoziemców na terytorium RP zatrzymali dwóch obywateli Syrii.

Pierwszy z cudzoziemców, 23-letni młodzieniec w trakcie legitymowania posłużył się przerobionym – ingerencja w wizerunek posiadacza – brytyjskim paszportem. Dokument oraz dane osobowe sprawdzono – figurowały w bazie Interpol. W trakcie kontroli szczegółowej mężczyzna przyznał się, że jest obywatelem Syrii.

Drugim z  cudzoziemców był 52-letni mężczyzna, który w trakcie legitymowania posłużył się cudzym autentycznym francuskim paszportem. Podczas dalszych czynności cudzoziemiec oświadczył, że jest obywatelem Syrii, na dowód czego okazał zdjęcie syryjskiego dowodu osobistego.

Brytyjski i francuski paszport oraz karty SIM z telefonów obu Syryjczyków zostały zabezpieczone jako dowody w sprawie.

Obaj cudzoziemcy zostali zatrzymani i przyznali się do zarzucanych im czynów. Mężczyźni dobrowolnie poddali się karom grzywny oraz pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania.

Andrzej Gulewicz  MTV24

Źródło: chor. szt. SG Tomasz Jarosz

           Starszy Specjalista Zespołu Prasowego Komendanta Oddziału Straży Granicznej