czwartek, 23 maja, 2024
filmy

Santeny – malownicze miasteczko w regionie Île-de-France. Spojrzenie w świat. Jak żyją inni………..

455views

Francja, Santeny  27 sierpnia 2023r.

Santeny – to miejscowość gmina we Francji w regionie Ile-de-France w departamencie Dolina Marny malowniczo położona wśród wijących się i krętych uliczek z typową francuską zabudową. Słychać tu oddech niesamowitej przyrody, a wzrok przyciąga zabytkowy kościół oraz pałac. Można tu uprawiać wszelaki sport, jeździć rowerem, konno oraz spacerować w spokoju i ciszy na łonie natury. W małych, nielicznych sklepikach usytuowanych w ryneczku można zakupić niezbędne produkty, wypić kawę oraz posmakować prawdziwą francuską bagietkę.

Do Santeny dociera punktualnie komunikacja miejska aglomeracji paryskiej, dlatego też turysta bardzo szybko przemieści się w różne rejony Paryża. W grę wchodzą autobusy, szybka kolej RER oraz niesamowicie rozbudowane paryskie metro. Turysta w zależności od długości pobytu na terenie aglomeracji paryskiej ma możliwość zakupu odpowiednich kilkudniowych lub miesięcznych biletów, które upoważniają do przejazdów wszystkimi środkami transportu miejskiego – Ile-de-France na wszystkich liniach, i we wszystkich kierunkach. Jest to elektroniczny bilet, ze zdjęciem w solidnym plastykowym opakowaniu.

Na uwagę zasługują bardzo dobre rozwiązania komunikacyjne. Ponieważ w rejonie jest dużo mniejszych i większych miejscowości krzyżujące się drogi  połączone są rondami. Jest ich tu mnóstwo. To nie tylko jedno, czy dwa. Do samego Santeny z Boissy Saint Leger, miejscowości, z której odjeżdża szybka kolej miejska-RER jest ich dwanaście. Każde ma inny wygląd, wszystkie są ukwiecone i dobrze oznakowane. Dlatego też ruch jest bezkolizyjny, bezpieczny. Również przejścia dla pieszych są bardzo dobrze widoczne i oznakowane. Przystanki komunikacji aglomeracyjnej  również są bardzo zadbane.Te sprawy we Francji są najważniejsze.

*****

Île-de-France , potocznie także région parisienne, „region paryski” – region administracyjny w północnej Francji, w obrębie Basenu Paryskiego, obejmujący Paryż (stolicę kraju) i siedem okolicznych departamentów: Essonne, Hauts-de-Seine, Sekwana-Saint-Denis, Sekwana i Marna, Dolina Marny, Dolina Oise i Yvelines.  Region zajmuje powierzchnię 12 012 km², a zamieszkany jest przez 12 271 794 osób (2023), co odpowiada 18% ludności kraju. Gęstość zaludnienia oscyluje na poziomie 1022 os./km². Île-de-France graniczy z regionami: Grsand Est, Burgundia-Franche-Comte, Region Centralny-Dolina Loary, Normandia i Hauts-de France.  

Nagromadzenie w Île-de-France dużej liczby zabytków, ośrodków nauki, bibliotek, uniwersytetów, muzeów, wystaw czasowych, stwarza dogodne warunki do kształcenia się, a bogata oferta rozrywkowa (kina, teatry, kluby, kawiarnie, kabarety, sale sportowe) daje różnorodne okazje do odpoczynku, co przyciąga rzesze turystów z całego świata. Zjawisku temu sprzyja rozwinięta sieć szybkich pociągów TGV oraz portów lotniczych, a także kilka podmiejskich centrów rozrywki (m.in. podparyski Eurodisneyland   oraz Park Asteriksa).

Płyta: Poszybować hen nad ziemie. Utwór: Refleksja

Relacja filmowa, muzyka instrumentalna

Andrzej Gulewicz  MTV 24