piątek, 19 lipca, 2024
artykuły

Czy coś drgnęło w sprawie osuwiska w Żegiestowie? Czas pokaże!

378views

2 marca 2024r. opisywaliśmy sprawę niebezpiecznego osuwiska drogi wojewódzkiej nr 971 wysoko nad torami kolejowymi w Żegiestowie-Zdroju, w artykule pod tytułem: Czekamy na trzęsienie ziemi? Być może góra sama się osunie!

Przypominamy

Z powodu intensywnych opadów deszczu pod koniec sierpnia 2021 roku, w nocy w Żegiestowie-Zdroju uaktywniło się bardzo niebezpieczne osuwisko, które spowodowało zerwanie części drogi oraz chodnika wraz z barierkami – drogi wojewódzkiej nr 971, oraz osunięcie wysokiej skarpy na tory kolejowe na szlaku Żegiestów – Andrzejówka. 

W dniu wydarzenia jednostki kolejowe oraz drogowe przystąpiły do usuwania skutków tego kataklizmu. Usunięto zwały ziemi z torowiska udrażniając przepustowość linii kolejowej oraz zabezpieczono osuniętą część drogi i tak pozostawiono do chwili obecnej.

Od tego katastroficznego wydarzenia, w którym osunął się pas drogowy wraz z chodnikiem i barierkami oraz zwałami ziemi na tory kolejowe minęło dwa lata i nie było widać żadnych ruchów ze strony województwa w kierunku zabezpieczenia skarpy oraz odbudowania tego bardzo niebezpiecznego odcinka drogi.

W związku z istniejącym zagrożeniem osunięcia się drugiej części pasa drogowego, a może też budynków apelowaliśmy o jak najszybsze przystąpienie do prac zabezpieczających to osuwisko, gdyż sytuacja jest nadal groźna i może się powtórzyć z jeszcze większymi skutkami jak dotychczas!

Coś drgnęło w sprawie i sytuacja ma się zmieniać do końca 2024r., jak informuje i zapewnia Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie, który to ogłosił 20 marca przetarg i poszukuje wykonawcy na wykonanie robót budowlanych w zakresie obejmującym zabezpieczenie i odbudowę drogi wojewódzkiej nr 971 (odc. 050 km 10+270 – km 10+330) w m. Żegiestów

„Termin składania ofert upływa w dniu 5 kwietnia o godz. 10. Wybrany wykonawca będzie miał czas na roboty do 31 października 2024 roku”.

Na pewno będziemy tą sprawę bacznie obserwować i monitować wówczas jeżeli nie będzie widać żadnych konkretnych ruchów w tej kwestii. Zarówno trasa kolejowa jak i droga wojewódzka są strategicznymi ciągami komunikacyjnymi dla kilkunastu miejscowości, w tym do Krynicy i Muszyny oraz są priorytetowymi dla prawidłowego funkcjonowania życia ludności zamieszkującej te rejony.

Andrzej Gulewicz  MTV24

Fot. aut.