piątek, 14 czerwca, 2024
artykuły

Wielkanocna sobota w Kaliszu

228views

Tegoroczna Wielkanoc przywitała Kaliszan oraz gości słoneczną i ciepłą pogodą. Pogoda na Wielkanoc od zawsze bywała kapryśna i odmienna, dlatego, że  to święto jest ruchome. Raz obchodzone jest w marcu, a raz w kwietniu. Zdarzało się, że mieliśmy bardzo zimną i śnieżną Wielkanoc, a bywało też tak, że podczas tego święta była piękna i słoneczna wiosna.

Wielkanoc jest najważniejszym i najstarszym świętem chrześcijańskiim, podczas którego celebrowane jest misterium paschalne Jezusa Chrystusa, jego męka, śmierć i zmartwychwstanie. Na przestrzeni lat zmieniały się obchody tego święta, by  w ostateczności przybrać formę Triduum Paschalnego, które rozpoczyna się wieczorną Mszą w Wielki Czwartek, a kończy nieszporami Niedzieli Wielkanocnej.

W wielką sobotę w licznych kościołach Kaliszanie składali pokłon leżącemu w grobie Jezusowi oraz święcili podstawowe pokarmy wielkanocne, które symbolizują:  jajko odradzające się życie, baranek zwycięstwo życia nad śmiercią, chleb ciało Chrystus, sól oczyszczenie, chrzan siłę fizycznej, kiełbasa i wędlina dostatek, zdrowie i płodność, a ciasto umiejętności i doskonałość.

Wielkanocna słoneczna pogoda zachęciła również do spacerów wśród odradzającej się do życia przyrody. Nad rzeką Prosną, w parkanach, na skwerach ulicznych, wśród kwitnących drzew i krzewów oraz w kawiarniach i restauracjach można było spotkać całe rodziny. Na liczne w mieście trasy rowerowe wyruszyli już rowerzyści. Również kaliski rynek, bardzo atrakcyjnie wyglądający po remoncie zgromadził wokół ratusza sporo mieszkańców. Ustawiono atrakcyjne, ruchome duże koło młyńske, stoisko z watą  cukrową oraz scenę. Prezydent Kalisza Krystian Kinastowski  składał przybyłym życzenia świąteczne. Na uwagę zasługuje fakt, że wszystkie restauracje oraz kawiarnie i lodziarnie były otwarte. A więc miasto uruchomiło dużą ofertę świąteczną dla mieszkańców i gości.  Również Kaliskie Linie Autobusowe zadbały o częste i punktualne i dogodne kursy w różne rejony miasta.

Miasto Kalisz jest miastem przyjaznym dla każdego. Powstaje tu non stop wiele nowoczesnych osieli, nowych miejsc pracy, stąd też można tu spotkać bardzo dużo młodych ludzi. Miasto historyczne i zarazem nowoczesne. Ciągle się rozbudowuje, posiada świetną, nowoczesną komunikację oraz bardzo dobrze rozwinięty cały system komunikacyjny, kolejowy, autobusowo oraz  drogowy, pieszy i rowerowy. Nowoczesne ronda, które są non stop rozbudowywane. Miasto posiada bardzo dobrze rozwinięte ośrodki sportu i rekreacji, liczne stadiony, pływalnie, Aquapark, przepiękne parki, skwery oraz wiele kościołów i zabytków historycznych. Niedługo powstanie nowoczesna Geotermia Kaliska, bowiem natrafiono tu na gorącą wodę geotermalną, dzięki czemu  miasto uzyska nowe możliwości rozwoju. Kalisz nad Prosną jest miastem bardzo dobrze zarządzanym.

Andrzej Gulewicz MTV24

Fot. aut.