środa, 24 kwietnia, 2024
artykuły

Kolejna groźna burza z błyskawicami nad Krynicą-Zdrój

648views

Burze nie opuszczają Krynicy. Pierwsza groźna przeszła nad miastem 21 czerwca.  Dzisiejsza  ( 23 czerwca ) miała jeszcze większą moc, bo z błyskawicami, wiatrem i bardziej wzmożoną ulewą.

W godzinach popołudniowych, podobnie jak dwa dni wcześniej  zrobiło się ciemno  z powodu  nadejścia nad miasto  chmur burzowych  z  ulewnym deszczem  i  błyskawicami.  Huk tych wyładowań był tak potężny, że trząsł miastem.  

Nadmiar obfitych opadów przy wzmożonym silnym wietrze powodował tworzenie potoków, które  spływając  z gór rwącym nurtem  zabierały ze sobą muł, kamienie i gałęzie,  które zawsze w takich sytuacjach zatykają studzienki  i kanalizację opadową. W efekcie doszło do mniejszych i większych podtopień ulic.  W niektórych miejscach  woda wyrwała  asfalt.  Podniósł się poziom wody  w Kryniczance. Ulewa trwała ok. 3 godziny  i była naprawdę groźna gdyż spowodowała wiele zniszczeń.   

W akcji  ratunkowej brały udział służby miejskie, straż pożarna  i policja.

W tym samym czasie przeszły również burze z wielką ulewą, wyładowaniami i gradem nad Nowym Sączem  oraz Bardejowem w sąsiedniej Słowacji.

Andrzej Gulewicz  MTV 2 4

Fot. Oliwier Bieniek