niedziela, 26 maja, 2024
artykuły

Obchody 105. rocznicy odzyskania niepodległości przez Nowy Sącz

471views

Słowa „Patria nostra resurrectio” przytoczone przez prof. Jerzego Gizę przyświecały uroczystości, która odbyła się dzisiaj (31 października) w siedzibie Karpackiego Oddziału Straży Granicznej. Podczas obchodów 105. rocznicy odzyskania niepodległości przez Nowy Sącz wspomniano bohaterów i ich walkę o niepodległość naszej Ojczyzny.

W koszarach gdzie stacjonował 1 Pułk Strzelców Podhalańskich, który tak dumnie zapisał się w sądeckiej historii świętowano obchody 105. rocznicy rozbrojenia Garnizonu Austriackiego, powołania Rady Likwidacyjnej w Nowym Sączu oraz odzyskania niepodległości na Sądecczyźnie.

W uroczystościach uczestniczyli między innymi: parlamentarzyści, samorządowcy, duchowieństwo, przedstawiciele służb mundurowych oraz Społeczno-Kulturalnego Towarzystwa „Sądeczanin”. Wśród zgromadzonych nie zabrakło harcerzy, uczniów z nowosądeckich szkół oraz mieszkańców Nowego Sącza i Sądecczyzny.

W 1918 roku pamiętną okazała się noc z 30 na 31 października, kiedy to członkowie Polskiej Organizacji Wojskowej przejęli w Nowym Sączu składy broni, amunicji i żywności, a nad dworcem kolejowym pojawił się napis „Wolna, Zjednoczona, Niepodległa Polska!”.

Podczas 105. Rocznicy odzyskania przez Nowy Sącz i Sądecczyznę niepodległości słowo „niepodległość” było odmieniane we wszystkich przypadkach. Podkreślano również, że na straży niepodległości trzeba stać cały czas i bez przerwy ją pielęgnować.

Po przemówieniach przez kapelana KaOSG ks. kpt. SG Roberta Młynarczyka została odmówiona modlitwa w intencji poległych obrońców naszej Ojczyzny.

Następnie odczytany został apel poległych, a na zakończenie Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej wykonała wiązankę pieśni patriotycznych.

Andrzej Gulewicz  MTV24

Źródło: Justyna DROŻDŻ

                Starszy Specjalista Zespołu Prasowego Komendanta Oddziału Straży Granicznej