wtorek, 16 lipca, 2024
artykuły

Pilne! Na Sądecczyźnie rozdzwoniły się telefony. Oszuści znów są aktywni. Seniorzy miejcie się na baczności

360views

Dzisiaj, sądecka Policja otrzymała kilka zgłoszeń dotyczących usiłowania oszustwa na policjanta i pracownika banku.

Oszuści dzwonili do mieszkańców Sądecczyzny, podając się za policjanta lub pracownika banku. Wykorzystywali różne legendy: m.in., że ich pieniądze zgromadzone na koncie są zagrożone, że ich konto bankowe zostało przejęte przez przestępców, że policjanci prowadzą tajną akcję mającą na celu zatrzymanie oszustów. Wszystkie historie łączy jedno – szybkie przekazanie PIENIĘDZY!!!!

Należy pamiętać, że oszuści wciąż modyfikują i dostosowują swoje historie do danej sytuacji i tego czego dowiedzą się od osób, z którymi prowadzą rozmowę.

W związku z licznymi próbami oszustw sądeccy policjanci po raz kolejny apelują o ostrożność!

  • W momencie, gdy ktoś, podając się przez telefon np. za krewnego, policjanta, pracownika banku itp. będzie żądał pieniędzy, funkcjonariusze radzą, by natychmiast zakończyć taką rozmowę telefoniczną!
  • Jeżeli mamy wątpliwości lub nie wiemy, jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich (trzeba pamiętać o dokładnym odłożeniu słuchawki lub skorzystać z innego aparatu telefonicznego!). Zawsze potwierdzajmy taką „prośbę o pomoc”, kontaktując się osobiście z osobą, za którą podaje się rozmówca – wystarczy wykonać jeden telefon, aby uchronić swoje oszczędności.
  • Pamiętajmy, by pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy oraz nie wpuszczać ich do domu czy mieszkania. Nie podajmy również haseł i loginów do bankowości mobilnej ani nie przelewajmy pieniędzy na wskazane konto bankowe.
  • Dajmy sobie czas do namysłu. Nie działajmy w pośpiechu.
  • Gdy pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo, koniecznie powiadom Policję, dzwoniąc pod numer 112.

Andrzej Gulewicz  MTV24

Źródło: kom. Justyna Basiaga

            Oficer Prasowy KMP w Nowym Sączu