czwartek, 9 maja, 2024
artykuły

Po drugiej stronie sceny

225views

W mediach pojawiają się ostatnie relacje z wydarzeń, na portalach społecznościowych ktoś jeszcze zamieszcza zdjęcia, a melomani rezerwują już hotele na 57. edycję. Jednak dla pracowników Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju, 56. Festiwal im. Jana Kiepury rozpoczął się w listopadzie 2022 roku i potrwa jeszcze przez co najmniej kilka miesięcy.

Organizacja Festiwalu, którą w całości zajmuje się Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju, to 10 miesięcy przygotowań, 3 dni montażu, 8 dni Festiwalu, 3 dni (i 1 noc) demontażu, oraz kilka miesięcy rozliczeń, raportów i podsumowań.

W ciągu całego roku przygotowanie festiwalu odbywa się równocześnie z pracą nad innymi projektami i wydarzeniami. Wymaga to dużego zaangażowania i wielu takich umiejętności jak: dobra organizacja pracy, odporność na stres, zarządzanie czasem, kreatywność.

Przykładowo nasza pracownica ds. promocji stworzyła 106 projektów graficznych wykorzystanych w promocji i organizacji przestrzeni festiwalu. Dział kadr i księgowości przygotował ponad 400 umów. 

Podczas trzech dni montażu na potrzeby organizacji festiwalowych wydarzeń zbudowano 4 sceny, rozstawiono 1152 krzesełka na 3 widowniach i 140 krzesełek w garderobach. 1052 miejsca dokładnie ponumerowano. Dla Artystów przygotowano 11 garderób, które każdego dnia były specjalnie dostosowane do liczby gości i dokładnie oznakowane. Nad komfortem naszych gości codziennie przez 14 godzin czuwała grupa 9 wolontariuszy.

Sprzęt wykorzystany podczas koncertów i spotkań to 6 pełnych ciężarówek. Każdego dnia 6 realizatorów i 20 techników z wykorzystaniem około 9 km okablowania obsługiwało 106 mikrofonów i ponad 200 punktów oświetleniowych.

Nasza instruktor plastyki z pomocą wolontariuszek z Uniwersytetu Trzeciego Wieku ułożyła 760 kwiatów w 48 bukietów, 7 koszy i 5 kompozycji.

Nad bezpieczeństwem melomanów czuwało każdorazowo 3 ratowników, 16 pracowników ochrony, patrole Policji i zastęp Straży Pożarnej.

Ze wszystkich wydarzeń zrobiono 1277 zdjęć, 31 relacji filmowych i 8 archiwalnych nagrań wideo. 

Zaangażowanie pracowników Centrum Kultury oraz zatrudnionych firm takich jak: Pro-Art Profesjonalna Technika Estradowa z Rzeszowa, Elitarne Biuro Ochrony Biznesu „Grom” z Nowego Sącza, Usługi Sanitarno – Transportowe Ryszarda Gintera z Krynicy-Zdroju, czy Studio Reklamy Positive Colors z Muszyny dostrzegło i doceniło wielu artystów oraz gości.

Nad archiwizacją festiwalu czuwał zespół Onestream – live streaming & TV production z Warszawy, relacje wideo każdego dnia dostarczała nam redakcja KrynicaTV, a zdjęcia wykonali Anna i Mikołaj Bała z Krakowa.

Organizacja tego wydarzenia na tak dużą skalę i na odpowiednim poziomie nie byłaby możliwa bez partnerów, sponsorów oraz patronów medialnych, których udało mi się namówić na współpracę i którym jestem wdzięczny za każdy rodzaj wsparcia. Szerokie grono mecenasów kultury jest efektem kilku miesięcy spotkań i licznych rozmów oraz uzgodnień, które z każdym były omawiane indywidualnie. Sponsorem Głównym Festiwalu była Muszynianka Sp. z o.o. Pozostali Sponsorzy wydarzenia to: Erbet Sp. z o.o., Bank Spółdzielczy Ziem Górskich Karpatia, CRK Jaworzyna, Fakro Sp. z o.o. Festiwal Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Projekt realizowany był również przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Partnerem Głównym była Małopolska. Partnerami wydarzenia byli także: Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, Spółka Uzdrowisko Krynica-Żegiestów S.A. – Producent Naturalnej Wody Mineralnej Kryniczanka i Wód Leczniczych, Hotel Czarny Potok Resort Spa and Conference, Hotel Willa Tatrzańska, Grupa Polski Holding Hotelowy – Hotel Krynica, Hotel Belmonte w Krynicy-Zdroju, Hotel Prezydent Wellness & Spa, oraz Hotel Spa Dr. Irena Eris Krynica-Zdrój.

Z kolei patronaty medialne nad 56. Festiwalem im. Jana Kiepury objęły redakcje: Jedynka Polskie Radio, Radio Kraków, Grupa Polska Press: Dziennik Polski, Gazeta Krakowska, malopolskaonline, podhale24.pl, Krynica TV, ArtPost, Głos Seniora.

Patronat Honorowy nad Festiwalem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Pan prof. Piotr Gliński. Zaś program Festiwalu opracował prof. Tadeusz Pszonka – Dyrektor Artystyczny.

Jako dyrektor Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju – instytucji odpowiedzialnej za przygotowanie, organizację i realizację Festiwalu im. Jana Kiepury dziękuję wszystkim zaangażowanym w to przedsięwzięcie. W sposób szczególny dziękuję także naszej niezastąpionej publiczności za obecność, serdeczność i tworzenie wyjątkowej atmosfery.

Już dziś zapraszam na kolejną edycję Festiwalu im. Jana Kiepury, którą zaplanowaliśmy w terminie 10 – 17. sierpnia 2024 r.

Zdjęcia z wydarzeń dostępne są na stronie www.festiwalkiepury.pl oraz facebooku festiwalkiepury.krynica.

Z wyrazami szacunku

Tomasz Klimek

Dyrektor Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju

Organizator Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju

Andrzej Gulewicz  MTV24

Źródło: Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju

Fot. Mikołaj Bała