piątek, 14 czerwca, 2024
artykuły

Pocisk artyleryjski znaleziony w Krasnem Potockiem

333views

Na drodze szutrowej w miejscowości Krasne Potockie, w powiecie nowosądeckim został znaleziony pocisk artyleryjski pochodzący z czasów II wojny światowej. Na miejsce wezwano saperów z Krakowa, a do czasu ich przybycia znalezisko zabezpieczali mundurowi z Nowego Sącza.

26 czerwca br., około godziny 12:50 oficer dyżurny sądeckiej komendy otrzymał zgłoszenie, że w rejonie drogi szutrowej w miejscowości Krasne Potockie, w gminie Chełmiec został znaleziony niewybuch. We wskazane miejsce natychmiast został skierowany policjant z grupy rozpoznania minersko-pirotechnicznego sądeckiej Policji. Po sprawdzeniu okazało się, że odnaleziony niewybuch to pocisk artyleryjski o długości około 35 cm, pochodzący z okresu II wojny światowej. O niebezpiecznym znalezisku został powiadomiony również 16. Batalion Powietrznodesantowy z Krakowa, a do czasu przybycia saperów, miejsce zabezpieczali policjanci z Nowego Sącza. Dzisiaj, tj. 27 czerwca br., około godziny 10:50 żołnierze podjęli niewybuch celem jego neutralizacji.

Pamiętaj! W przypadku znalezienia niewybuchu należy natychmiast powiadomić Policję! Do czasu przybycia funkcjonariuszy trzeba odpowiednio zabezpieczyć miejsce znalezienia niewybuchu i nie dopuścić, by inne osoby nieświadome zagrożenia naraziły się na niebezpieczeństwo.Znalezionych pocisków, min czy amunicji nie należy dotykać, odkopywać, przenosić, a także wrzucać do ognia czy rowów, rzek i jezior. Kategorycznie nie wolno ich również przechowywać w domach. Przypominamy, że zgodnie z art. 263 § 2 Kodeksu karnego za posiadanie broni palnej lub amunicji bez wymaganego zezwolenia grozi kara do 8 lat więzienia.

Andrzej Gulewicz  MTV24 

Źródło: Aneta Izworska

             Zespół ds. Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu