poniedziałek, 15 lipca, 2024
artykuły

„Zdradzać można, tylko tak, ażeby to na wierzch nigdy nie wyszło”, czyli ŻABUSIA Gabrieli Zapolskiej w SOKOLE

302views

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ serdecznie zaprasza na spektakl „Żabusia” w wykonaniu Teatru Towarzystwa Dramatycznego, które po 83 latach przerwy wznowiło swoją działalność. Sztuka odbędzie się w sali im. L. Lipińskiego MCK SOKÓŁ, w poniedziałek 3 lipca br. o godz. 18:00.

W spektaklu, wyreżyserowanym przez Monikę Ślepiak i Janusza Michalika, zobaczymy: Cezarego Kmiecika (Bartnicki), Janusza Michalika (Milewski), Agatę Koszkul-Gomułkę (Milewska), Jakuba Moskala (Julian), Kingę Jaromin-Król (Helena), Ewelinę Łomnicką (Maria), Sabinę Kmak (Maniewiczowa), Dominikę Rolę (Franciszka), Barbarę Malagę (Niańka) i Basię Piechnik (Mała Jadzia).

„Żabusia” to jeden z najwybitniejszych dramatów Gabrieli Zapolskiej, opowieść o obłudzie i mieszczańskim zakłamaniu, a zarazem wnikliwy portret kobiecej duszy. Ta tragifarsa rozgrywa się w domu Bartnickich. Helena (nazywana słodko przez wszystkich domowników Żabusią) i Jan stanowią na pozór dobrane małżeństwo. Jan jest ślepo zakochany w żonie, która nieustannie go zdradza, zachowując przy tym obraz wzorowej matki i żony. Kiedy prawda wychodzi na jaw, konsekwencje (których oczywiście nie zdradzimy) są zaskakujące. Żabusia reprezentuje typ kobiet, będących według Zapolskiej symptomem moralnego rozkładu. Autorka dąży w swojej sztuce do skompromitowania nie tylko tytułowej bohaterki, ale także jej środowiska, osób należących do znienawidzonej przez pisarkę menażerii ludzkiej, niedojrzałych i niezdolnych do podjęcia odpowiedzialności za swoje życie. W naszych współczesnych czasach, kiedy prywatność jest świadomie odzierana z intymności, a wielu ludzi wybiera życie na pokaz, napisany w 1897 roku dramat Zapolskiej jest niezwykle aktualny.

Bilety na spektakl w cenie 25 zł do nabycia w kasie MCK SOKÓŁ (ul. Długosza 3) czynnej: pn.-pt. 8:00 – 20:00, sob.-ndz. 12:00 – 20:00 oraz online: https://biletysokol.pl/wydarzenie/?id=88172

Andrzej Gulewicz  MTV24

Źródło: MCK „Sokół” Nowy Sącz