poniedziałek, 15 kwietnia, 2024
artykuły

Przed nami XV Zlot Zabytkowych Pojazdów

359views

Syreny, warszawy, fiaty, ale także volkswageny czy mustangi już w dniach 5 i sierpnia zagoszczą w oddziale Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu – Miasteczku Galicyjskim – oraz na ulicach Nowego Sącza i na deptaku w Krynicy-Zdroju. Przed nami XV Zlot Zabytkowych Pojazdów. 

– 5 i 6 sierpnia chcemy Państwa zaprosić bardzo serdecznie do udziału w naszym XV Zlocie Zabytkowych Pojazdów. W sobotę będziemy realizować rajd w Krynicy-Zdroju, razem z Ośrodkiem Słotwiny Arena. W niedzielę, 6 sierpnia, pojazdy zagoszczą w Miasteczku Galicyjskim oraz będzie tradycyjny barwny korowód samochodów ulicami miasta – mówi Małgorzata Łukasik-Kogut, kierownik Miasteczka Galicyjskiego w Nowym Sączu.

– W sobotę 5 sierpnia startujemy z Miasteczka Galicyjskiego i jedziemy do Krynicy, będzie to forma rajdu – im dłużej będziemy jechać, tym dłużej będziemy się prezentować. Którędy dokładnie pojedziemy? Tego na razie nie zdradzimy. Po rajdzie będziemy się prezentować na deptaku w Krynicy-Zdroju – wyjaśnia Marek Limanówka, wiceprezes Stowarzyszenia Miłośników Pojazdów Zabytkowych „Galicya” a jednocześnie komandor rajdu. Każdy uczestnik zlotu otrzyma roadbook, według którego będzie musiał poruszać się na trasie.

– Chcemy chronić dziedzictwo oraz pielęgnować tradycję i kulturę techniczną, związaną z działalnością inżynierów, którzy tworzyli te wspaniałe pojazdy, gdyż wspaniały jest nie tylko ich wygląd zewnętrzny ale także wszystko co, co kryje się pod maską. Bardzo dziękuję Stowarzyszeniu Galicya, które uczestniczy w tym festiwalu zabytkowych samochodów – mówi  dyrektor Muzeum okręgowego w Nowym Sączu, Robert Ślusarek.

Jakie pojazdy będzie można podziwiać?  – Zobaczymy perełki naszej rodzimej, polskiej motoryzacji, od warszaw po syrenki, fiaty, polonezy. Będzie także mnóstwo niemieckiej motoryzacji – mercedesy, volkswageny, dużo aut zza oceanu, mustangi, pontiaci. Będzie można się przekonać jak wyglądała motoryzacja w USA w latach 60. XX. Zaprezentowane zostaną także auta włoskie, angielskie, szwedzkie – podkreśla Paweł Tokarz, prezes Stowarzyszenia Miłośników Pojazdów Zabytkowych „Galicya”.

To wyjątkowe wydarzenie motoryzacyjne realizowane jest przez Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu we współpracy z Małopolskim Ośrodkiem Ruchu Drogowego i Stowarzyszeniem Miłośników Pojazdów Zabytkowych GALICYA. Imprezie towarzyszyć będą konkursy sprawnościowe i tematyczne dla uczestników zlotu i publiczności. Szczegółowy program wydarzenia będzie podany już wkrótce!

Andrzej Gulewicz  MTV24

Źródło: Agnieszka Małecka

              Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu

Fot. Piotr Droździk