środa, 24 kwietnia, 2024
artykuły

Syryjka udawała Belgijkę, a Syryjczyk Portugalczyka

363views

We wtorek funkcjonariusze Placówki SG w Krakowie Balicach po przylocie samolotu rejsowego z Aten wszczęli kontrolę legalności pobytu, a następnie zatrzymali kobietę i mężczyznę – obywateli Syrii.

W trakcie kontroli 44-letnia Syryjka posłużyła się przerobionym belgijskim dowodem osobistym, wydanym na cudze dane osobowe. Dodatkowo dokument figurował w bazach jako utracony przez posiadacza i przedmiot podlegający zatrzymaniu.

Z kolei 77-letni Syryjczyk posłużył się przerobionym portugalskim dowodem osobistym  o 13 lat młodszego mężczyzny.

Cudzoziemcom przedstawiono zarzuty  przekroczenia granicy państwowej przy użyciu podstępu w związku z posłużeniem się przerobionymi dokumentami. W trakcie przesłuchania w charakterze podejrzanych zarówno kobieta jak i mężczyzna przyznali się do zarzucanych im czynów i dobrowolnie poddali się odpowiedzialności. Dokumenty zatrzymano jako dowody w sprawie.

Wobec każdej z osób orzeczono karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania, pokrycie kosztów postępowania, przepadek dowodów rzeczowych oraz obowiązek pisemnego informowania Sądu o przebiegu okresu próby.

Komendant Placówki SG w Krakowie-Balicach wszczął postępowania administracyjne w sprawie zobowiązania cudzoziemców do powrotu.

Andrzej Gulewicz  MTV24

Źródło: Justyna Drożdż

             Starszy Specjalista Zespołu Prasowego Komendanta Oddziału Straży Granicznej