wtorek, 16 lipca, 2024
artykuły

Wielkie sportowe święto w Małopolsce to również wyzwanie dla funkcjonariuszy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej

403views

III Igrzyska Europejskie odbywają się w dniach 21 czerwca – 2 lipca 2023 r. Gospodarzami Igrzysk są Małopolska oraz Miasto Kraków. Jest to wyjątkowe wydarzenie, zarówno pod względem sportowym, jak i organizacyjnym. Igrzyska Europejskie to wysokiej klasy wielonarodowa impreza sportowa o globalnym zasięgu, dedykowana najlepszym zawodnikom Europy i promująca najcenniejsze wartości sportu i ruchu olimpijskiego.

Wielkie sportowe święto w Małopolsce to również wyzwanie dla funkcjonariuszy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej

W 29 dyscyplinach rywalizować będzie 7 tys. sportowców z 48 krajów. Wspierać ich będzie niemal 8 tys. wolontariuszy, obecne także będą setki dziennikarzy z całej Europy. Liczbę kibiców będzie można w dziesiątkach, a nawet w setkach tysięcy.

Główną areną Igrzysk Europejskich będzie Kraków. Jednak zawody sportowe organizowane będą również  m.in. w Zakopanem, gdzie odbędą się skoki narciarskie na igelicie. W sąsiednich: Nowym Targu, Krynicy-Zdroju, czy Nowym Sączu i Tarnowie także przewidziano wiele konkurencji sportowych. Wszędzie tam, będą obecni funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.

Na lotnisku w podkrakowskich Balicach już od kilku już dni obserwowany jest wzmożony ruch pasażerski. Odprawy przebiegają sprawnie, funkcjonariuszy z Krakowa-Balic wspierają koledzy oddelegowani z Komendy Karpackiego Oddziału  SG, którzy pomagają w odprawach i  weryfikacji dokumentów podróżujących z całego świata sportowców, kibiców, dziennikarzy  i organizatorów. Mają miejsce wzmożone patrole na terenie portu lotniczego, jak również wzmocniono odprawę w terminalu VIP, gdzie przylatują oficjalne delegacje, z prezydentem European Olympic Committees (EOC) na czele. Funkcjonariusze Wydziału Zabezpieczenia Działań KaOSG wraz z psem służbowym zostali skierowani na podkrakowskie lotnisko, by wesprzeć kolegów z Zespołu Interwencji Specjalnych podczas podejmowanych działań związanych z zabezpieczeniem minersko – pirotechnicznym oraz czynnościami podejmowanymi przez przewodników psów służbowych.

Działania związane z przebiegiem Igrzysk Europejskich podejmują również funkcjonariusze Placówek SG w Krakowie, Zakopanem oraz Tarnowie, wspierani przez funkcjonariuszy Wydziału Odwodowego (Reprezentacyjnego). Organizowane są wzmożone patrole w rejonie dworców PKP i PKS oraz miejsc, gdzie będą odbywać się zawody sportowe. Poza wykonywaniem czynności związanych z rozpoznawaniem i monitorowaniem środowisk cudzoziemskich  – w razie wystąpienia takiej  potrzeby – strażnicy graniczni są również gotowi do podjęcia działań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz podjęcia współpracy z każdą ze służb.

Ponadto Komendant Placówki w Krakowie, ppłk SG Grzegorz Otręba jest członkiem Zespołu do spraw Zapewnienia Bezpieczeństwa i Przebiegu III Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023,   powołanego przez Prezydenta Miasta Krakowa. Uczestniczy w codziennych spotkaniach, jak również odprawach służb związanych z organizacją i przebiegiem tego wielkiego sportowego święta. Natomiast funkcjonariusze Placówki SG w Krakowie – na czas trwania zawodów – skierowani zostali do prac w Sztabie Operacyjnym Igrzysk.

Andrzej Gulewicz  MTV24

Źródło: Justyna Drożdż

             Starszy Specjalista Zespołu Prasowego Komendanta Oddziału Straży Granicznej