wtorek, 30 kwietnia, 2024
artykuły

25 rocznica przystąpienia Polski do NATO. Wystawa sprzętu wojskowego w Poznaniu

154views

Z okazji 25 rocznicy przystąpienia Polski do NATO na terenie Międzynarodowych Targów w Poznaniu  uruchomiono14 kwietnia 2024r. wystawę sprzętu wojskowego. Wydarzenie było wyjątkową okazją do zaprezentowania osiągnięć polskiej armii  oraz uhonorowania wkładu Polski w sojusz.

Wystawa odbyła się w przeddzień Międzynarodowego Kongresu Cyberbezpieczeństwa INSECON, dotyczącego ochrony cyberprzestrzeni.

Wystawę sprzętu wojskowego i uzbrojenia, z którego na co dzień korzystają jednostki specjalne, odwiedziło kilka tysięcy mieszkańców Poznania i okolic oraz goście z zagranicy.

To była jedyna okazja, aby zobaczyć czołgi, karabiny,  wyrzutnie rakiet oraz najnowocześniejsze uzbrojenie, z którego na co dzień korzystają jednostki specjalne. 

W sumie wojsko zaprezentowało zwiedzającym najnowszy sprzęt, w tym:

Czołg Abrams, moździerz samobieżny MS Rak, samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy SPZR Poprad, system przeciwlotniczy bardzo krótkiego zasięgu PSR-A Pilica, samochód rozpoznawczy Żmija, Aparatownia Łączności Cyfrowej Transmisyjna, Węzeł, Teleinformatyczny w wersji kontenerowej, terminal satelitarny SHF szczebla taktycznego.

Dodatkowo można było zobaczyć sprzęt Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni: terminal satelitarny Ranger 2.4, stację bazową TETRA MTS-1/2, również pokaz funkcjonowania wybranych elementów bramy międzysystemowej (ZNO-50) oraz prezentację możliwości NGFW (PaloAlto).

***

Decyzja przystąpieniu do NATO, do największego i najsilniejszego sojuszu obronnego w historii współczesnego świata była jednym z najważniejszych momentów w najnowszej historii Polski. 12 marca 1999 roku w mieście Independence w Stanach Zjednoczonych formalnie przekazano na ręce amerykańskiej sekretarz stanu Madeleine Albright przyjęty przez Polskę dokument ratyfikacyjny Traktatu Północnoatlantyckiego.

Status członka w Sojuszu Północnoatlantyckim pozostaje jednym z głównych filarów polskiej polityki bezpieczeństwa. Artykuł 5 Traktatu Waszyngtońskiego jest gwarantem bezpieczeństwa Polski, a także fundamentem siły odstraszania Sojuszu.  

Polska nie tylko korzysta ze wspólnego bezpieczeństwa, ale także wnosi ważny wkład w jego umacnianie i od momentu wstąpienia do paktu sumiennie realizuje wszystkie zobowiązania członkowskie  sojuszu.

Andrzej Gulewicz  MTV24

Fot. aut.