czwartek, 23 maja, 2024
artykuły

Długodystansowcy z Etiopii najlepsi w Poznaniu

156views

Debebe Teka Tereda (ETH) triumfuje w 16. PKO Poznań Półmaratonie z czasem 01:01:38. Pierwsza wśród pań Meskerem Moges (ETH) dobiegła na Plac Marka z czasem 01:09:22. Wynik, który jest jej nowym rekordem życiowym, nie pozwolił na poprawienie rekordu poznańskiej imprezy.

Zawodniczki i zawodnicy walczyli nie tylko ze sobą, ale także z wiatrem, który uniemożliwił osiągnięcie wyników zbliżonych do rekordów poznańskiego Półmaratonu.

 Gratuluję wszystkim wspaniałej walki – mówi Łukasz Miadziołko, dyrektor 16. PKO Poznań Półmaratonu. – Wyrazy uznania należą się nie tylko zawodniczkom i zawodnikom czołówki, ale także olbrzymiej rzeszy fanatyków biegania. Był to najliczniejszy bieg w ostatnich pięciu latach. Dziękuję im za determinację, a kibicom za piękne wsparcie.

Zawodniczki i zawodnicy wyruszyli na trasę równo o godzinie 10.00. W czołówce od początku uplasowali się zawodnicy z Afryki. Prowadząca grupka mężczyzn stopniowo topniała i na ostatnim kilometrze w walce o najwyższy stopień podium liczyli się już tylko Tereda oraz Kenijczyk Vincent Kiprotich Kibet, który wbiegł na metę dwie sekundy za zwycięzcą. Równie ciekawa była rywalizacja kobiet. Po półmetku czołówka pań składała się tylko z dwóch Etiopek. Zwyciężczyni przypuściła atak już na szesnastym kilometrze i przez długi czas biegła do mety wspomagana przez pierwszego w stawce Polaka – Krzysztofa Szymanowskiego (1:08:55). Druga na mecie Rediet Daniel Molla nie dała jednak za wygraną i przed metą zdołała odrobić część strat, ostatecznie wpadając na metę 7 sekund za Moges. Pierwszą Polką na mecie była Sylwia Ślęzak (1:20:00)

Łącznie na starcie 16. PKO Poznań Półmaratonu stanęło 9565 zawodników. Reprezentowali oni 34 państwa. Na trasie zagrzewała ich do walki niezawodna poznańska publiczność. Szczególny doping docierał do biegaczy ze stref kibica rozstawionych na całej trasie. O te gorące emocje zadbały grupy kibiców pod szyldem Międzynarodowych Targów Poznańskich, KKS Lecha Poznań, Veolii i wielu innych.

Kolejny17. Poznań Półmaraton zaplanowany jest na 13 kwietnia 2025 r., a 23. Poznań Maraton im. Macieja Frankiewicza odbędzie się już 13 października 2024r.

Andrzej Gulewicz  MTV24

Źródło: 16.PKO Poznań Półmaraton

Fot. 16 PKO Poznań Półmaraton oraz własne