Góry nie tylko dostarczają wrażeń oraz pięknych widoków są one także źródłem siły, wyzwolenia oraz odwagi. Dla wielu osób stały się miejscem szczególnym, pełnym inspiracji – nie tylko artystycznych – ale i motywujących do działania. Najnowszy utwór Basi Giewont „Naski świat”, do którego teledysk kręcony był na Kasprowym Wierchu, zainspirowany jest Tatrami. Dodatkowo piosenka wspiera zbiórkę zorganizowaną przez Polską Akcję Humanitarną.
Dla wielu z nas góry są miejscem szczególnym. W nich szukamy przestrzeni, refleksji, wytchnienia oraz siły. Ale góry uczą także respektu czy pokory, podobnie jak trudne doświadczenia w życiu. Utwór Basi Giewont pt. „Naski świat” z nadchodzącego albumu opowiada o nadziei, a także różnych wydarzeniach zarówno dobrych, jaki i złych, z którymi każdy z nas musi się mierzyć i najważniejsze, aby nie zostać z nimi samemu. Bo razem możemy dużo więcej.
Piosenka ma również drugi wymiar, towarzyszy działaniom organizowanym przez Polską Akcję Humanitarną na rzecz Ukrainy oraz dla Ukraińców mieszkających w naszym kraju.
Góralszczyzna w nowoczesnym wydaniu
Górskie wędrówki, wspinaczki, krajobrazy, a także niepowtarzalny klimat Tatr oraz Podhala stały się źródłem inspiracji dla wielu artystów. Fascynację góralszczyzną i dojrzałą miłość do kultury regionu możemy usłyszeć również w twórczości młodej artystki z Zakopanego – Basi Giewont. Wokalistka w swoich utworach łączy tradycyjną góralszczyznę oraz folkowe brzmienia z nowoczesną muzyką.
– Tworząc utwory inspiruję się kulturą góralską oraz Tatrami, to właśnie one dają mi dużo energii. Dla mnie ważne jest, by teksty moich piosenek były pisane językiem typowo góralskim. Bardzo go cenię i zdecydowałam się na połączenie czystej góralskiej gwary z językiem polskim, bo czuję, że tego w kulturze nam brakuje, czystego połączenia bez uciekania w komercyjne zmiany językowe niekoniecznie góralskie. Pomimo że w swojej twórczości łączę folklor z nowoczesnością, to w moich utworach chcę zachować góralszczyznę w jak najlepszej formie – mówi Basia Giewont.
Zdjęcia do teledysku nowego singla z nadchodzącego albumu Basi, kręcone były na Kasprowym Wierchu, a sam tekst piosenki zainspirowany został pięknem i siłą gór.
– Utwór „Naski świat” to moja kompozycja, którą napisałam inspirując się Tatrami. Jednak nie byłby on tak pięknie ubrany, gdyby nie produkcja wyjątkowego Korneliusza Flisiaka. Dla mnie ten utwór jest ważny, ponieważ będzie wspierać Polską Akcję Humanitarną w jej działaniach. Jestem niesamowicie dumna, że znalazłam się na Kasprowym Wierchu, że mogę patrzeć na Tatry, do których zawsze wracam myślami, kiedy jestem w Warszawie. Cieszy mnie, że właśnie tu na górze możemy kręcić teledysk –
– podkreśla wokalistka.
Basia Giewont włącza się również w działania charytatywne. Tym razem dołączyła do akcji #ArtyściMająMoc zapoczątkowanej przez Adę Kućmierz. W ramach wsparcia artystka udostępniła teledysk oraz piosenkę charytatywnie, jako wsparcie zbiórki dotyczących działań Polskiej Akcji Humanitarnej na Ukrainie oraz dla Ukraińców przebywających na terenie naszego kraju.
W teledysku oraz nagraniu utworu gościnnie wystąpił również inny znany zakopiański artysta Stanisław Karpiel-Bułecka. Stanisław jest związany z zespołem ”Future Folk”, obecnie zaangażowany jest także w swój solowy projekt „Staszek z Gór”, który poznamy jesienią. Prywatnie muzyk jest zakochany w Tatrach i ogromnym miłośnikiem sportów zimowych a także prekursorem freestylowego narciarstwa w Polsce.
– Kiedy Basia zadzwoniła do mnie z propozycją udziału w projekcie, od razu się zgodziłem. „Naski świat” to dla mnie utwór o nadziei, o tym, że z trudów można się podnosić. Teledysk nagrany na Kasprowym Wierchu jest tego przepiękną ilustracją. Ja mam też osobistą relację z tą górą, zwaną „Świętą”. Tam doświadczałem wielu sukcesów i potknięć w sportowym treningu, tam odpoczywam, spędzam czas z przyjaciółmi i bliskimi, tam zabrałem synka na pierwszą narciarską wyprawę – mówi Staszek Karpiel-Bułecka, który Basi Giewont towarzyszy zarówno w utworze, jak i w teledysku.
W nagraniach towarzyszących piosence „Naski świat”, oprócz malowniczych widoków z Kasprowego Wierchu, będziemy mogli podziwiać również sporo inspiracji kulturą Podhalem, jak na przykład stroje wokalistów.
Kasprowy Wierch – miejsce bliskie sercu
Ale Kasprowy Wierch dla artystki, to nie tylko wymarzone krajobrazy oraz miejsce na plan zdjęciowy, to również sentymentalna podróż pełna dobrych wspomnień.
– Kasprowy Wierch ma szczególne miejsce w moim sercu, bo tutaj najczęściej się przyjeżdża i przyjeżdżało. To jest takie kultowe miejsce. Pierwszy raz wagonikiem na Kasprowy Wierch wyjechałam… chyba nawet tego nie pamiętam, bo byłam taka malutka. Tata wwiózł mnie na górę w plecaku, więc może miałam roczek. To było jeszcze starą koleją – wspomina Basia.
– Tatry absolutnie inspirują, nie tylko muzycznie, ale inspirują również do działania, więc polecam wszystkim być tutaj, zainspirować się ile wlezie i tworzyć wszystko co się da! – dodaje artystka.
Góry nie tylko artystom dodają energii do działania. Tatry dają odwagi, uczą pokory oraz pozwalają złapać dystans. Ich monumentalne piękno inspiruje artystów od bardzo dawna. Z roku na rok z uroku Tatr korzysta wielu twórców a same góry, ich krajobrazy, wędrówki oraz tutejsze poczucie wolności fascynują i są inspiracją dla wszytskich.
Zobaczcie jak wyglądały kulisy powstawania teledysku do utworu Basi Giewont, którego premiera już w lipcu.
Chętni mogą włączyć się w akcję PAH i wesprzeć zbiórkę pod linkiem: https://www.siepomaga.pl/pah-artysci-maja-moc-dla-ukrainy.
Jeśli również szukacie inspiracji zachęcamy do podroży w Tatry, informacje na temat dostępności i funkcjonowania kolei linowej PKL na Kasprowy Wierch dostępne są na stronie internetowej www.pkl.pl.
PKL rekomendują zakup biletów na wybrany dzień i godzinę z wyprzedzeniem w biletomatach lub przez sklep internetowy PKL.
Polskie Koleje Linowe (PKL), których właścicielem jest pośrednio fundusz inwestycji infrastrukturalnych, którego częścią portfela inwestycyjnego zarządza Polski Fundusz Rozwoju SA (PFR) to firma z ponad 85-letnią tradycją, całoroczny operator turystyczny prowadzący ośrodki w kluczowych lokalizacjach w Polsce w Tatrach, Beskidach, Pieninach i Bieszczadach: w Zakopanem na Kasprowym Wierchu, Gubałówce i Butorowym Wierchu, w Krynicy Zdrój na Jaworzynie Krynickiej i Górze Parkowej, w Zawoi na Mosornym Groniu, w Szczawnicy na Palenicy oraz na Górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim, a także od 1 lipca 2022 r. w Bieszczadach w Solinie.
Grupa PKL oferuje całoroczny, kompleksowy zakres usług turystyczno-wypoczynkowych oraz posiada własną bazę noclegową i restauracyjną, jest pracodawcą zatrudniającym ponad 600 osób. Priorytetem Grupy PKL jest zrównoważony rozwój, łączący w sobie poszerzanie oferty turystycznej z jednoczesnym zachowaniem dbałości o środowisko naturalne. Spółka została włączona do grona najbardziej rozpoznawalnych i godnych polecenia marek regionu, które posługują się znakiem „Made in Małopolska” w ramach projektu realizowanego przez województwo małopolskie.
Andrzej Gulewicz MTV24
Źródło: Biuro Prasowe PKL Zakopane