niedziela, 26 maja, 2024
artykuły

Niebawem kolejny WRZĄTEK w BWA SOKÓŁ

332views

„Między nauką a wiarą” – to temat przewodni zbliżającego się spotkania z serii WRZĄTEK, cyklicznie odbywającego się w przestrzeniach Galerii Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ w Nowym Sączu. W czwartek, 5 października, o godz. 18.00 będziemy mogli się przekonać, w jaki sposób goście odniosą się do zadanej problematyki.

Panelistami najbliższej debaty będą utytułowani naukowcy i twórcy, wybitni przedstawiciele swoich dziedzin: prof. dr hab. Jan Woleński (filozof), ksiądz dr hab. Jan Żelazny (teolog), prof. dr hab. Jerzy Fober (artysta rzeźbiarz) oraz dr hab. Dariusz Juruś (filozof), będący jednocześnie moderatorem dyskusji.

Cykl dyskusji WRZĄTEK, którego pomysłodawcami i od lat spiritus movens są Andrzej Szarek i Dariusz Juruś, służy zgłębianiu pojęć z pogranicza filozofii, sztuki, nauki i wiary – uniwersalnych i poznawczo niewyczerpywalnych. Tematami spotkań były już „piękno”, „tolerancja”, „granice”, „forma”, „człowiek”… i z tymi właśnie, wielkimi hasłami, mierzą się zaproszeni do udziału prelegenci, przedstawiając interpretacje zagadnienia z punktu widzenia swojej specjalizacji. Ów styk kilku dziedzin, kluczowych dla duchowego i intelektualnego rozwoju człowieka, nadaje dyskusji istotnej wielowymiarowości i wartości, z której czerpać może każdy przybyły słuchacz – a może i sam skusi się, by dodać coś od siebie.


„Między nauką a wiarą” to myśl otwierająca szczególnie pojemną przestrzeń zastanowienia się. Przez wieki cywilizacji to ta druga, wiara, wiodła prym, stanowiła o prawdzie i ludzkiej egzystencji. Nieco w cieniu za nią i po cichu kiełkowała inna metoda poznania, empiryczna, która od kilku wieków z coraz większą zaciekłością nadyma człowiecze mózgi. Czy jest to opozycja, czy może raczej symbioza, czy istnieją stany pośrednie, a może w ogóle nie ma czego porównywać – dowiemy się z nadchodzącego, już bulgoczącego WRZĄTKU.


W imieniu organizatorów zapraszamy wszystkich do BWA SOKÓŁ przy Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ, 5 października na godz. 18.00.

Andrzej Gulewicz  MTV24

Źródło:  MCK Sokół Nowy Sącz