czwartek, 18 kwietnia, 2024
artykuły

Polskie Koleje Linowe wspierają Tatra Fest oraz Festiwal Moc Gór – największe wydarzenia górskie w regionie

682views

TATRA FEST, święto biegania po malowniczych szlakach Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz Festiwal Moc Gór, łaczący miłość do filmu i szczytów, to jedne z ważniejszych wydarzeń, które odbędą się w Zakopanem między 23 a 25 czerwca. Ich sponsorem i partnerem są Polskie Koleje Linowe, renomowany operator turystyczny o ponad 85-letniej tradycji. Niezwykłe święto gór będzie okazją dla wszystkich miłośników sportu, przyrody i zdrowego stylu życia, aby połączyć pasję z wsparciem wyjątkowej inicjatywy charytatywnej.

Tatra Fest, podobnie jak Festiwal Moc Gór to niezwykłe święta miłośników gór, które odbędą się w Zakopanem. Tatra Fest od lat przyciąga legendy polskiego himalaizmu, a także setki biegaczy górskich, gotowych zmierzyć się z pięknymi, ale bardzo wymagającymi trasami Tatr. Festiwal oferuje również edukacyjne spotkania dla całych rodzin, wydarzenia z edukatorami Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz wyjątkową akcję charytatywną mająca mającą na celu wsparcie podopiecznych z Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Zakopanem. 

Festiwal Moc Gór to również jedo z najbardziej rozpoznawalnych zakopiańskich wydarzeń, które co roku gromadzi miłośników gór oraz dobrego filmu. Program festiwalu zakłada spotkania, prelekcje oraz warsztaty ze znakomitościami górskiego świata. Dla uczestników wydarzenia przewidziane są również wycieczki w wysokie partie, podczas których nie zabraknie kontaktu z naturą

Głównym sponsorem i partnerem obu wydarzeń są Polskie Koleje Linowe, które od ponad 85 lat z dumą tworzą niezapomniane doświadczenia dla miłośników górskiej przygody i zapewniają turystom całoroczne atrakcje w kluczowych lokalizacjach w Polsce, m.in. w Tatrach, Beskidach, Pieninach i Bieszczadach.

Bieg TATRA FEST

Podczas TATRA FEST, Polskie Koleje Linowe zapewniają doskonałe możliwości zwiedzania górskich szlaków niemalże z lotu ptaka. Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję podziwiać spektakularne widoki z Kasprowego Wierchu, malowniczej Gubałówki i wielu innych magicznych górskich miejsc Tatr.

Grupa PKL od lat wspiera pasje „ludzi gór”, którzy wolne chwile spędzają aktywnie w wysokich partiach oraz wszystkich, którzy dopiero rozpoczynają swoją górską przygodę. Dzięki bogatej ofercie miłośnicy sportów – biegania, wędrówek, kolarstwa czy narciarstwa – mogą skorzystać z propozycji przygotowanych w każdym z ośrodków Grupy PKL. Co ciekawe atrakcje są tak dopracowane, by odpowiadały na potrzeby każdego bez względu na rodzaj zainteresowań oraz wysokość gór.

– W PKL doskonale wiemy, jak bardzo ważna jest pasja. Chcemy wspierać każdego w rozwoju zainteresowań związanych z górami. W naszych ośrodkach turystycznych udostępniamy atrakcje, które sprawiają, że obcowanie i aktywności na wysokości są jeszcze przyjemniejsze. Bardzo się cieszymy wspierając bieg TatraFest oraz Festiwal Moc Gór, które są znakomitymi inicjatywami zarówno sportowymi, jak i kulturalnymi promującymi góry – mówi Patryk Białokozowicz z zarządu PKL.

– Wielu biegaczy trenuje w wysokich górach korzystając przy tym z kolei linowej PKL Kasprowy Wierch. Wspieramy w ten sposób pasje profesjonalistów, ale także pozwalamy dostać się w Tatry osobom, dla których podróż koleją linową na wysokość 1987 m n.p.m. jest jedynym dostępnym sposobem, by obcować z wysokimi górami. Jak widać każdy ma swój indywidualny Everest, ale wspólne pasje do gór i przyrody – uśmiecha się Patryk Białokozowicz z zarządu PKL.

PKL – w ramach tegorocznej współpracy partnerskiej i sponsorskiej – przygotowały dla uczestników TatraFest nagrody pieniężne, vouchery, ubrania, gadżety oraz sezonowe skipassy na zimę 2023/2024, pokazując tym samym, że pasje zdecydowanie są górą!   

– Wielkie i fantastyczne wydarzenia można robić tylko z wielkimi i mądrymi partnerami. Jestem dumna, że Polskie Kolejne Linowe zdecydowały się przyjąć nasze zaproszenie do budowania największego święta górskiego w Tatrach

– mówi Magdalena Ziaja-Żebracka, organizatorka TatraFest.

Zapraszamy wszystkich entuzjastów sportu, natury i miłośników górskich przygód do udziału w TATRA FEST. To wyjątkowa okazja do spędzenia czasu w najpiękniejszym polskim górskim miasteczku, podróży jedną z wyjątkowych tras kolei linowych, a także wsparcia wartościowych inicjatyw charytatywnych. 

Moc gór!

W ostatni weekend czerwca w Zakopanem i w Tatrach odbędzie się, w tym roku już po raz 19, jeden z najważniejszych eventów górskich w Polsce –Festiwal Moc Gór.

Festiwal co roku gromadzi miłośników gór oraz dobrego filmu. Tradycyjnie jego trzonem jest międzynarodowy konkurs filmowy, do którego w tym roku zgłoszono ponad 100 filmów. Przez trzy festiwalowe dni w zakopiańskim kinie „Sokół” będzie można oglądać obrazy zakwalifikowane do konkursu. Program festiwalu jest bardzo interesujący – szczegóły i godziny emisji filmów znaleźć można na stronie festiwalu Moc Gór. Ale wydarzenie to również spotkania ze znakomitościami górskiego świata. W tym roku podczas festiwalu będziemy mogli spotkać m.in.: Bartka Ziemskiego i Oswald Rodrigo Pereira, Piotra Pustelnika, Piotra Snopczyńskiego, Aleksandrę Mirosław, Maciej Piera.

Niewątpliwą gratką będzie także premiera książki zakopiańskiej legendy – Apoloniusza Rajwy czy spotkanie z zeszłoroczną zdobywczynią K2 – Moniką Witkowską.

– Cieszymy się, że podczas tegorocznej edycji Mocy Gór na naszych widzów czekają prawdziwe gratki. Jedną z nich będzie pierwsza możliwość spotkania się z Bartkiem Ziemskim po tym, jak dokonał on zjazdów narciarskich z dwóch ośmiotysięczników. Niezwykle ciekawie zapowiada się także dyskusja o ratownictwie w górach najwyższych, podczas której Mariusz Hatala opowie o niesamowitej akcji ratunkowej pod Annapurną. Muszę też wspomnieć o spotkaniu z najszybszą wspinaczką świata – Aleksandrą Mirosław 

– mówi redaktor naczelny magazynu GÓRY, Piotr Drożdż. 

W ramach festiwalu odbęda się również spotkania z doświadczonymi instruktorami i przewodnikami wysokogórskimi, którzy zabiorą głos w sprawie bezpieczeństwa w górach. 

Dla tych, którzy wolą spędzać czas aktywnie, organizatorzy przygotowali niepowtarzalne wycieczki. Jedną z nich są Pokoleniowe spotkania na Kasprowym Wierchu podczas którego można m.in. zwiedzić, nie dostępną na co dzień dla turystów, maszynownię kolei linowej PKL. 

Po raz pierwszy wyjątkowe podróże przygotowano wspólnie z Polskimi Kolejami Linowymi, które są współorganizatorem, partnerem oraz przyjacielem festiwalu. W ramach współpracy PKL dla uczestników wydarzenia organizują wycieczki. Chętni wyruszą koleją na Kasprowy Wierch na poranne „safari”, by zaobserwować niezwykłą tatrzańską faunę i florę lub będę mieli niepowtarzalną okazję, aby wziąć udział w ciekawych prelekcjach na szczycie. 

Rezerwacji na wybrane wydarzenia w ramach festiwalu możemy dokonać na stronie: https://mocgor.pl/aktywnosci_2023/.

Końcówka czerwca na Podhalu zapowiada się bardzo aktywnie i atrakcyjnie. Dlatego zachęcamy wszystkich do udziału w tak niezwykłych wydarzeniach. 

Dla szczegółowych informacji o Tatra Fest Bieg, trasach, mapach i regulaminie, zapraszamy na stronę internetową: https://tatrafestbieg.pl/

Informacje na temat Festiwalu Moc Gór dostępne są na stronie: www.mocgor.pl.

Więcej o Polskich Kolejach Linowych można dowiedzieć się tutaj: https://www.pkl.pl/.

Polskie Koleje Linowe (PKL), których właścicielem jest pośrednio fundusz inwestycji infrastrukturalnych, którego częścią portfela inwestycyjnego zarządza Polski Fundusz Rozwoju SA (PFR) to firma z ponad 85-letnią tradycją, całoroczny operator turystyczny prowadzący ośrodki w kluczowych lokalizacjach w Polsce w Tatrach, Beskidach, Pieninach i Bieszczadach: w Zakopanem na Kasprowym Wierchu, Gubałówce i Butorowym Wierchu, w Krynicy Zdrój na Jaworzynie Krynickiej i Górze Parkowej, w Zawoi na Mosornym Groniu, w Szczawnicy na Palenicy oraz na Górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim, a także od 1 lipca 2022 r. w Bieszczadach w Solinie.

Grupa PKL oferuje całoroczny, kompleksowy zakres usług turystyczno-wypoczynkowych oraz posiada własną bazę noclegową i restauracyjną, jest pracodawcą zatrudniającym ponad 600 osób. Priorytetem Grupy PKL jest zrównoważony rozwój, łączący w sobie poszerzanie oferty turystycznej z jednoczesnym zachowaniem dbałości o środowisko naturalne. Spółka została włączona do grona najbardziej rozpoznawalnych i godnych polecenia marek regionu, które posługują się znakiem „Made in Małopolska” w ramach projektu realizowanego przez województwo małopolskie.

TATRA FEST to spotkanie pasji, przygody i wspólnego działania w samym sercu Tatr. Tatra Fest tworzą wymagające technicznie i jedne z najpiękniejszych krajobrazowo tras zawodów ultra, spotkania z gwiazdami polskiego himalaizmu i sportowcami, oraz eventy z edukatorami Tatrzańskiego Parku Narodowego. Zachowując oryginalny pomysł na stworzenie najlepszego biegu ultra w Tatrach, festiwal biegowy poszerzony jest o program charytatywny, wartościowy również dla przyjaciół i rodzin biegaczy, którzy pojawią się na linii startu (Tatra Fest Kids). Tatra Fest jest organizowany przez Stowarzyszenie Spotkania z Filmem Górskim.

Moc Gór to jeden z najważniejszych festiwali górskich w Polsce, który wyrósł z piętnastoletniej tradycji Spotkań z Filmem Górskim w Zakopanem. Fundamentami imprezy są międzynarodowy konkurs filmowy oraz spotkania z największymi postaciami ze świata gór, alpinizmu i przygody. Jednak równie ważną częścią programu są liczne aktywności, które odbywają się w Polskich Tatrach, organizowane wspólnie z Polskimi Kolejami Linowymi i Tatrzańskim Parkiem Narodowym. W ramach Mocy Gór prowadzone są także zajęcia i warsztaty Akademii Górskiej PZU, której głównym zadaniem jest edukacja dzieci i dorosłych w zakresie sportów outdoorowych. Za rok event będzie obchodził dwudziestolecie. 

Andrzej Gulewicz  MTV24

Źródło: Biuro Prasowe PKL Zakopane