wtorek, 28 maja, 2024
artykuły

Prezentujemy koszulki klasyfikacji w 80. Tour de Pologne UCI World Tour.

397views

Podczas 80. Tour de Pologne kolarze będą rywalizować o koszulkę lidera w Klasyfikacji Generalnej ORLEN, ale także o koszulki w Klasyfikacji Najlepszego Sprintera Energa Grupa ORLEN, Klasyfikacji Najlepszego Górala PZU oraz w Klasyfikacji Najaktywniejszego Zawodnika LOTTO.

Przed oficjalną prezentacją, która odbędzie się 19 czerwca na żywo w TVP Sport, prezentujemy cztery koszulki, o które kolarze będą rywalizować na polskich drogach od 29 lipca do 4 sierpnia ramach Tour de Pologne UCI World Tour.

Najbardziej pożądaną koszulką będzie bez wątpienia koszulka klasyfikacji generalnej, sponsorowana po raz pierwszy przez ORLEN, wieloletniego partnera Lang Team we wszystkich wyścigach z bogatego kalendarza sportowego: ORLEN Wyścig Narodów, Tour de Pologne Junior i ORLEN Tour de Pologne Amatorów i ORLEN Lang Team Race.

Ubiegłorocznym zwycięzcą jest Ethan Hayter (Ineos Grenadiers), który wygrał Tour de Pologne 2022 o 11 sekund przed Thymenem Arensmanem (obecnie Ineos Grenadiers, wówczas Team DSM) i o 18 sekund przed Pello Bilbao (Bahrain-Victorious).

Sponsorem tegorocznej białej koszulki klasyfikacji sprinterskiej jest Energa, jedna z czterech największych krajowych firm energetycznych i część Grupy ORLEN. W zeszłorocznej edycji na podium stanął w niej Arnaud Démare (Groupama-FDJ), wyprzedzając Olava Kooija (Jumbo-Visma) i Phila Bauhausa (Bahrain-Victorious).

Koszulkę klasyfikacji górskiej PZU w 2022 założył Jarrad Drizners (wówczas Lotto Soudal), który tak skomentował swój sukces – Mój kolega z drużyny Kamil Małecki był liderem klasyfikacji górskiej. Byłem w ucieczce na ostatnim etapie, który miał kilka trudnych podjazdów i chcieliśmy zachować koszulkę klasyfikacji w drużynie, więc starałem się zdobyć jak najwięcej punktów. To było naprawdę wyjątkowe, ponieważ była to moja pierwsza koszulka w zawodowym peletonie i wspaniale było ją wygrać w tak ważnym wyścigu World Tour. W rzeczywistości jest to teraz najcenniejszy element kolekcji, jaką mam w domu.

Zawodnicy będą walczyć o jeszcze jedną koszulkę dla najbardziej aktywnego kolarza, której sponsorem po raz kolejny będzie Totalizator Sportowy. Totalizator Sportowy to właściciel marki LOTTO i członek najważniejszych międzynarodowych organizacji loteryjnych. Granatowa koszulka w 2022 trafiła do Patryka Stosza (Reprezentacja Polski), który swój sukces zbudował na odwadze i determinacji – Już po przed wyścigowej analizie trasy ubiegłorocznego wyścigu wraz z moim sztabem szkoleniowym wiedzieliśmy, że warto nastawić się na klasyfikację sprinterską, bo 9 z 14 premii lotnych było umiejscowionych na pierwszych trzech etapach i mam dużą szansę na wygranie tej klasyfikacji. Dlatego też na dwóch pierwszych odcinkach zabrałem się do ucieczek i walczyłem o punkty. Zebrałem ich łącznie 16, co było bardzo dobrą zaliczką na kolejne dni. Każde wejście na podium i zakładanie koszulki na takim wyścigu jak Tour de Pologne, gdzie jest oprawa jakiej nie ma na żadnym innym wyścigu , w których startujemy, to coś wyjątkowego dla mnie. A tym bardziej po ostatnim etapie w Krakowie, kiedy czekała tam na mnie moja rodzina i na podium mogłem wejść z moim synkiem. Wszystkie te chwile będę długo pamiętał, podobnie zresztą jak te sprzed dwóch lat, kiedy wygrywałem klasyfikację najlepszego górala.

Za niecałe dwa miesiące koszulki czterech klasyfikacji zostaną przyznane tym, którzy najlepiej pokażą swoje mocne strony, wybiorą dobrą strategię i perfekcyjnie wykonają pracę zespołową.

Andrzej Gulewicz MTV24

Źródło: Biuro Prasowe Lang Team Warszawa