czwartek, 13 czerwca, 2024
artykuły

„Stu-dzienne wyzwanie” jedyny taki tomik fraszek!

386views

31 stycznia 2024 o godz. 18:00 MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza do sali im. R. Sichrawy na jedyne w swoim rodzaju spotkanie z jedynymi w swoim rodzaju autorami jedynego w swoim rodzaju tomiku fraszek! Jakubem Marcinem Bulzakiem i Kamilem Cyganikiem!

Pomysł „Stu-dziennego wyzwania” zrodził się w mroczny czas pandemii, kiedy odkryliśmy, że zdalna komunikacja może i nie jest doskonała, ale za to praktyczna… no też nie do końca. Nieistotne.

Idea była taka: przez sto dni będziemy prosić nasze rodziny, przyjaciół, dobrych znajomych o tematy do fraszek. Na zmianę braliśmy odpowiedzialność za kolejne tygodnie, czyli dzień po dniu prosiliśmy kogoś z „naszych”, by nam podpowiedział temat. O godzinie 22:00 ujawnialiśmy go przyjacielowi i do 22:00 dnia następnego mieliśmy czas, by zadanie wykonać, czyli napisać na dany temat fraszkę.

Grafiki do książki stworzyła niezawodna Beata Skałecka. Zadanie miała niełatwe. Otrzymała od nas jedynie tematy. Wybrała trzynaście, które najbardziej ją zainspirowały i wykonała znakomite rysunki. Niebanalny projekt graficzny naszego tomiku jest autorstwa Katarzyny Sowy z Uniwersytetu SWPS.

Na stu stronach tej publikacji Czytelnik znajdzie:
temat,
informację o osobie, która go podsunęła,
nasze dwa utworki, oraz…
miejsce na własną fraszkę.

Tak! Zapraszamy naszych Czytelników, by popróbowali się z tą wdzięczną materią, jaką jest rymowanie na temat i wpisywali w puste miejsca swoje propozycje. Takie nasze marzenie, by pojawiło się kilkaset egzemplarzy tej książki, a każdy inny, bo okraszony przynajmniej jedną (program minimum) fraszką naszego Czytelnika. Z czego wynika, że wraz z nami na spotkaniu zasiądą również potencjalni autorzy drugiego wydania!

słowo wstępu: Jakub Marcin Bulzak & Kamil Cyganik

JAKUB MARCIN BULZAK
Rodem sądeczanin, sercem mąż Beaty i tata Hani, z wykształcenia historyk, z zawodu nauczyciel (w szkole, którą ukończył, czyli I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Długosza), z pasji konferansjer, publicysta, reżyser, animator kultury, działacz organizacji pozarządowych. Dotąd (z małymi wyjątkami) pisał teksty historyczne, felietony, artykuły prasowe. Na fraszkopisarstwo namówił go Kamil, co niech stanowi dla niego okoliczność łagodzącą…

KAMIL CYGANIK
Przede wszystkim jest mężem Beaty oraz tatą, a najchętniej „tatkiem”: Natalii, Artura i Roberta, dorosłej już, najcudowniejszej trójki młodych ludzi na świecie. Wykonuje zawód nauczyciela języka ojczystego, obecnie w Katolickim Liceum Montessori im. Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata w Krakowie. Od 2006 roku jest również Szefem Biura Prasowego ŚWIĘTA DZIECI GÓR. Pisze okazjonalnie i pozostaje to jedną z jego pasji. Niniejszy tomik jest drugim zbiorem fraszek autorstwa Kamila Cyganika, oraz drugą książką, którą stworzył wspólnie z Jakubem.

Wstęp bezpłatny na podstawie rezerwacji
Obowiązuje telefoniczna rezerwacja miejsca: 18 448 26 49 (od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-16:00).

Podczas spotkania, okraszonego przerywnikami muzycznymi, będzie możliwość zakupu tomików fraszek.

Andrzej Gulewicz  MTV24

Źródło: MCK Sokół Nowy Sącz