czwartek, 30 maja, 2024
filmy

Ponad 100 hucułów zeszło z pastwisk Górnego Regietowa do stadniny

779views

Regietów, pow. Gorlice 21 października 2023r.

W wyjątkowych okolicznościach przyrody i pięknej pogody 21 października br. hucuły zbiegły 8 km  z pastwisk dziewiczego Górnego Regietowa do stadniny. W spędzie udział wzięło 50 jeźdźców w siodle, w stylu western oraz około 50 osób na bryczkach. Wszyscy mieli udaną zabawę. Wspólna przejażdżka w siodle oraz bryczkami  po malowniczych terenach, tradycyjna pogoń za lisem oraz wspólna biesiada, są to stałe punkty w dniu koniarza w staninie.

Do Regietowa na tego typu imprezy dociera bardzo wiele gości z całej Polski. Te okolice są coraz częstszym punktem do wakacyjnego pobytu turystów.  W zimie odbywają się w stadninie kuligi a na wiosnę, lato, jesień wiele ciekawych imprez  takich jak: „Majówka z końmi huculskimi”, „Wakacyjne spotkanie z operą”,  „Dni Huculskie”, „Dzień koniarza”, „Wieczór Andrzejkowy”, „Mikołajkowe halowe zawody jeździeckie”,  „Andrzejkowy koncert operowy”, „Huculska noc sylwestrowa”  oraz wiele zawodów jeździeckich i zawodów zaprzęgami konnymi  na parkurze oraz w terenie,  o skali ogólnopolskiej i międzynarodowej.

Stadnina Koni Huculskich w Regietowie, położona jest około 38 kilometrów od Krynicy Zdrój. Powstała w 1984r. Jest największą stadniną tego typu nie tylko w Europie, lecz także na świecie.

Konie huculskie hodowane w tej stadninie to bardzo spokojne i miłe koniki górskie, są jedną z najstarszych polskich ras. Hucuły charakteryzują się dużą inteligencją i wytrwałością w pracy. Z reguły są to łagodne i pojętne zwierzęta.

Rozmawiał: Mirosław Waląg Dyrektor Stadniny Koni Huculskich w Regietowie

Relacja filmowa

Andrzej Gulewicz  MTV24