wtorek, 16 lipca, 2024
artykuły

Sad – nowy czworonożny funkcjonariusz z Nowego Sącza

266views

W 2023 roku małopolska Policja zakupiła 10 psów służbowych, z których jeden został przekazany do Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu. Sad, bo tak się wabi, dwa miesiące temu zakończył szkolenie Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. 

Sad jest 1,5-rocznym owczarkiem belgijskim. W Sułkowicach przeszedł kilkumiesięczne specjalistyczne szkolenie, dzięki któremu pełni teraz służbę, jako pies patrolowo-tropiący. Do jego zadań należy przede wszystkim przeszukiwanie terenu, tropienie śladów ludzkich (m.in. sprawców przestępstw czy osób zaginionych), podejmowanie pościgu za przestępcami, branie udziału w zabezpieczaniu różnego rodzaju wydarzeń, a w niebezpiecznych sytuacjach obrona swojego przewodnika.  

Sad trafił pod opiekę sierżanta sztabowego Mateusza Złockiego, pod okiem którego stale doskonali swoje umiejętności z zakresu posłuszeństwa, pokonywania przeszkód, tropienia śladów czy pościgów i obrony. Wszystko po to, by stworzyć zgrany duet oparty na współpracy i wzajemnym zaufaniu, tak potrzebnym w czasie służby.

Andrzej Gulewicz  MTV24 

Źródło: Aneta Izworska

             Zespół ds. Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu