piątek, 14 czerwca, 2024
artykuły

Szukasz pomysłu na wakacyjny weekend? Odwiedź Beskidy i obudź w sobie prawdziwego detektywa!

491views

Aktywny wypoczynek w górach to świetny sposób spędzania wolnego czasu, zwłaszcza kiedy po całym tygodniu pracy chcemy się zrelaksować oraz spędzić chwile z rodziną, przyjaciółmi lub nawet pobyć samemu. Jeśli szukacie miejsca na szybki i ciekawy wyjazd w góry odwiedźcie Beskidy, w których z całą pewnością nie będziecie się nudzić!

Dzika przyroda, relaks i mnóstwo aktywności sprawiają, że wyjazd w Beskidy zostanie na długo w naszej pamięci. A jeśli dodamy do tego jeszcze spacery górskie, ścieżki rowerowe oraz ciekawe gry terenowe – to możemy być pewni, że weekend spędzony w takich okolicznościach będzie udany! Gdzie zatem wybrać się będąc w Beskidach, by atrakcyjnie spędzić wolne chwile?

Na weekend prognozujemy Żar… Górę Żar!

Relaks i mnóstwo weekendowych aktywności czeka na turystów odwiedzających Beskid Mały z Górą Żar w Międzybrodziu Żywieckim. Górskie krajobrazy, zieleń, jeziora oraz moc płynąca z natury – to wszystko w jednym miejscu!

Podczas weekendowego pobytu w Międzybrodziu Żywieckim warto odwiedzić ośrodek turystyczny PKL na Górze Żar, w którym  czeka na każdego coś niebanalnego. Sama góra jest dobrym punktem widokowym i obowiązkowym miejscem do zobaczenia! Na jej szczyt o wysokości 751 m n.p.m. możemy dostać się wagonikiem kolei terenowej PKL. Podróż wśród malowniczych krajobrazów będzie niezapomnianym przeżyciem, a ze szczytu będziemy mogli podziwiać panoramę na Jezioro Żywieckie, Międzybrodzkie i Czanieckie.

Góra Żar słynie z paralotniarzy oraz szybowców, więc możemy być przygotowani na obserwację ich powietrznych pokazów, które w czasie wakacyjnym odbywają się regularnie. Na samym wierzchołku góry znajduje się zbiornik wodny, który jest częścią elektrowni szczytowo-pompowej i który zawsze robi spore wrażenie na odwiedzających. Można tu przyjemnie spędzić czas podziwiając okolice.

Uroku naszej weekendowej wycieczce dodadzą zaciszne szlaki Beskidu Małego z Kiczerą na czele, na którą dotrzemy w nieco ponad 40 minut i z której będziemy mogli zachwycać się widokiem na Górę Żar, wyglądającą z tej perspektywy bajecznie.

W ośrodku turystycznym PKL na  Górze Żar możemy podziwiać nie tylko zmagania lotników, ale także rowerzystów zjazdowych. Dla miłośników jednośladów i jazdy downhillowej to miejsce jest prawdziwym rajem. W tutejszym ośrodku turystycznym PKL, pasjonaci górskiej jazdy rowerowej skorzystają z czterech tras o różnym stopniu trudności. Znajdują się one bezpośrednio przy kolei PKL. Ale to nie wszystko! Na terenie ośrodka działa jedyny w Polsce Skill Park Żarogang, w którym rowerzyści mogą pokonywać przeszkody 7 dni w tygodniu. Dodatkowo osoby, które chcą rozpocząć swoją przygodę z downhillem, mogą skorzystać z wypożyczalnia rowerowej oraz pod czujnym okiem wykwalifikowanych instruktorów przejść szkolenie. Przygoda i adrenalina – gwarantowane!

Na Górze Żar również najmłodsi znajdą coś dla siebie. Jeśli weekend planujemy spędzić z naszymi pociechami, przy dolnej stacji kolei będą czekać na nich przygotowane atrakcje oraz strefa zabaw.

Czas wolny spędzony w takich okolicznościach przyrody warto również wykorzystać na rodzinną integrację. Beskidzki Detektyw to gra terenowa, która polega na rozwiązaniu zagadek. Kupując w pakiecie bilet na dwie koleje – Górę Żar oraz Mosorny Groń w Zawoi – otrzymamy łamigłówki, których odpowiedzi ukryte są na terenie obu ośrodków turystycznych PKL. Rozpoczynając zabawę z grą terenową do końca października mamy czas, by zrealizować bilet łączony i rozwiązać zagadkę Beskidzkiego Detektywa. Szczegóły gry znajdują się na stronie www.pkl.pl.

Weekendowe atrakcje dla całej rodziny – Mosorny Groń

Jeden weekend to za mało, by poznać całe Beskidy. Dlatego jeśli już odwiedziliśmy Beskid Mały i Górę Żar, warto pozostać w beskidzkim klimacie i udać się na wycieczkę do Zawoi, w której czeka na nas punkt obowiązkowy zwiedzania – Mosorny Groń. To właśnie na terenie ośrodka turystycznego PKL w Mosornym Groniu są ukryte dodatkowe odpowiedzi na zagadki gry terenowej – Beskidzki Detektyw, której rozwiązanie zdecydowanie warto poznać.

Mosorny Groń w Zawoi to wyjątkowe miejsce, które znajduje się u progu Parku Narodowego. Z jego szczytu możemy zachwycać się najlepszymi widokami na Królową Beskidów – Babią Górę. Jest to doskonały pomysł na weekendowy wyjazd zarówno dla miłośników aktywności, rowerzystów, jak i zwolenników spacerów górskimi, leśnymi ścieżkami.

Na Mosorny Groń możemy udać się koleją linową, a podczas podróży na szczyt, będziemy podziwiać piękny pejzaż Beskidów.

W tutejszym ośrodku PKL na miłośników jednośladów, czekają również trasy rowerowe. Rowerzyści downhillowi w ramach jednej karty mogą skorzystać z dostępnych tras rowerowych w trzech ośrodkach należących do Grupy PKL: Górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim, Mosornym Groniu w Zawoi, Palenicy w Szczawnicy

W beskidzkim ośrodku turystycznym skorzystają nie tylko rowerzyści, ale również miłośnicy pięknych górskich pejzaży. Na turystów czeka tutaj podróż koleją linową PKL na szczyt wzniesienia, skąd można podziwiać krajobrazy Beskidów. Rodziny z dziećmi oraz zwolenników pieszych wędrówek zapraszamy na górskie szlaki z wodospadem na Mosornym Potoku, Halę Śmietanową oraz Policę.

Na szczycie Mosornego Gronia czeka na turystów wieża widokowa o wysokości 24,5 m z tarasem na poziomie 18 m, z którego panorama na pobliskie szczyty jest wyjątkowym przeżyciem o każdej porze roku. Znajduje się tutaj również klimatyczna karczma, która w zupełnie nowej odsłonie jest punktem obowiązkowym dla miłośników regionalnej kuchni, a także widoków na pasmo Babiej Góry.   

Choć Beskidy są coraz częściej odwiedzane przez turystów, to te góry dla wielu z nas wciąż pozostają nieodkryte. Przyciągają pięknem natury, drewnianymi cerkwiami, urokliwymi krajobrazami czy klimatycznymi schroniskami, ale Beskidy to także mnóstwo ciekawych atrakcji, wśród których każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Wszystkie informacje na temat wakacyjnych aktywności oraz przygotowanych atrakcji znajdują się  na stronie www.pkl.pl.

Polskie Koleje Linowe (PKL), których właścicielem jest pośrednio fundusz inwestycji infrastrukturalnych, którego częścią portfela inwestycyjnego zarządza Polski Fundusz Rozwoju SA (PFR) to firma z ponad 85-letnią tradycją, całoroczny operator turystyczny prowadzący ośrodki w kluczowych lokalizacjach w Polsce w Tatrach, Beskidach, Pieninach i Bieszczadach: w Zakopanem na Kasprowym Wierchu, Gubałówce i Butorowym Wierchu, w Krynicy Zdrój na Jaworzynie Krynickiej i Górze Parkowej, w Zawoi na Mosornym Groniu, w Szczawnicy na Palenicy oraz na Górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim, a także od 1 lipca 2022 r. w Bieszczadach w Solinie.

Grupa PKL oferuje całoroczny, kompleksowy zakres usług turystyczno-wypoczynkowych oraz posiada własną bazę noclegową i restauracyjną, jest pracodawcą zatrudniającym ponad 600 osób. Priorytetem Grupy PKL jest zrównoważony rozwój, łączący w sobie poszerzanie oferty turystycznej z jednoczesnym zachowaniem dbałości o środowisko naturalne. Spółka została włączona do grona najbardziej rozpoznawalnych i godnych polecenia marek regionu, które posługują się znakiem „Made in Małopolska” w ramach projektu realizowanego przez województwo małopolskie.

Andrzej Gulewicz  MTV24

Źródło: Biuro Prasowe PKL Zakopane