niedziela, 26 maja, 2024
artykuły

Wystawa „Malarki warszawskie, malarki sądeckie”  w Muzeum Ziemi Sądeckiej

209views

Muzeum Ziemi Sądeckiej zaprasza na nową wystawę czasową pt” Malarki warszawskie, malarki sadeckie”. Wystawa będzie czynna od 16 lutego do 5 maja 2024 r.  

Wernisaż wystawy:

16 lutego /piątek/ 2024

godz. 17.00

Gmach Główny Muzeum Ziemi Sądeckiej

Wystawa „Malarki warszawskie, malarki sadeckie” to wyjątkowa okazja do poznania sztuki dziewięciu artystek nieprofesjonalnych związanych z Warszawą oraz Sądecczyzną. To spotkanie niezwykłe, zestawiające ze sobą silne osobowości, dla których twórczość artystyczna stanowiła bardzo ważną część życia. Niejednokrotne trudny bagaż doświadczeń nadawał kształt ich sztuce. Zdeterminowane, utalentowane i pełne pasji tworzyły dzieła, które zachwycają, poruszają i nie pozwalają przejść obok nich obojętnie.

Wystawa w Muzeum Ziemi Sądeckiej powstała we współpracy z Państwowym Muzeum Etnograficznym stanowi kolejne spotkanie z wyjątkową sztuką nieprofesjonalną. Pierwsze „zaaranżował” Aleksander Jackowski (1920-2017), najwybitniejszy polski badacz i promotor polskiej sztuki nieprofesjonalnej. Odbyło się ono blisko czterdzieści lat temu w Muzeum Okręgowym w Radomiu (dziś Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu) na wystawie „Talent, pasja, intuicja”.

W ślad za Jackowskim Państwowe Muzeum Etnograficzne postanowiło w 2023 roku przypomnieć sylwetki czterech malarek warszawskich: Marii Korsak, Łucji Mickiewicz, Leokadii Płonkowej i Haliny Walickiej. Wystawa „Malarki warszawskie” cieszyła się dużą popularnością i pozwoliła na nowo odkryć wyjątkową sztukę i biografie prezentowanych artystek. Kolejne, równie interesujące spotkanie zostało zorganizowane w lecie 2023 roku przez Muzeum Etnograficzne w Krakowie we współpracy z Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Twórczynie ze stolicy zestawiono wówczas z ciekawymi artystkami krakowskimi.

Teraz przyszła kolej na wyjątkową wystawę w Nowym Sączu, gdzie cztery artystki warszawskie tj. Maria Korsak, Łucja Mickiewicz, Leokadia Płonkowa oraz Halina Walicka spotkają się z artystkami sądeckimi – jedną z najwybitniejszych twórczyń z kręgu art brut Marią Wnęk oraz interesującymi i cenionym, chociaż często nieznanymi szerszej publiczności malarkami intuicyjnymi: Władysławą Iwańską, Anną Liber, Heleną Chwistek i Antonią Juszczak. Prace tej ostatniej będą prezentowane na wystawie w Muzeum Ziemi Sądeckiej po raz pierwszy.

Wystawę będzie można oglądać w Gmachu Głównym Muzeum Ziemi Sądeckiej, przy ul. Jagiellońskiej 56, od 16 lutego do 5 maja 2024 r. 

Kuratorkami wystawy są: Alicja Mironiuk-Nikolska z Państwowego Muzeum Etnograficznego oraz Justyna Stasiek-Harabin z Muzeum Ziemi Sądeckiej.

Muzeum Ziemi Sądeckiej serdecznie zaprasza!

Andrzej Gulewicz  MTV24

Źródło: Agnieszka Małecka

           Kierownik Działu Promocji Muzeum Ziemi Sądeckiej