wtorek, 16 lipca, 2024
artykuły

Za nami World Cup Krynica! Puchar Świata na Jaworzynie Krynickiej przechodzi do historii

266views

Weekend w Krynicy Zdroju upłynął pod znakiem niepowtarzalnych emocji! W ośrodku sportowo-turystycznym Grupy PKL na Jaworzynie Krynickiej mogliśmy podziwiać zmagania snowboardzistów z 15 państw, a także być świadkami historycznego wydarzenia – pierwszego w Polsce Pucharu Świata FIS w snowboardzie. Pora podsumować te wyjątkowe dni.

Ogromna dawka sportowych wrażeń, słoneczna aura, emocje na najwyższym poziomie i niepowtarzalny klimat – tak w skrócie można opisać ostatnie wydarzenia w Krynicy Zdroju. 

24 i 25 lutego w ośrodku Grupy PKL Jaworzynie Krynickiej trasa 2A zamieniła się w arenę zmagań blisko 100 snowboardzistów i snowboardzistek z całego świata, którzy rywalizowali ze sobą o zwycięstwo w Pucharze Świata. Najlepszym z Polaków zarówno w sobotę (11 miejsce), jak i w niedzielę (8 miejsce) był Oskar Kwiatkowski, aktualny mistrz świata.  

– To pierwszy raz, kiedy zawody Pucharu Świata FIS w snowboardzie odbywają się w Polsce, w Krynicy Zdroju. Wydarzenie przez organizatorów zostało przygotowanie bardzo dobrze, dołożyli wszelkich starań by wszystko zostało przygotowane jak najlepiej. W przyszłości będziemy ponownie chcieli spotkać się w Krynicy – mówił Uwe Beier, dyrektor Pucharu Świata FIS w snowboardzie.

Uwe Beier, dyrektor Pucharu Świata FIS w snowboardzie.

Organizatorzy zawodów FIS, PZN, PKL oraz PKL Jaworzyna Krynicka zadbali o każdy szczegół, a przede wszystkim o to, by przygotować i utrzymać w jak najlepszej kondycji trasę startu. Nie było to łatwym zadaniem, prace trwały do ostatniej chwili, ale pomimo znacznie dodatnich temperatur i przez to ciężkich warunków pogodowych udało się na tyle utwardzić stok, że możliwe było przeprowadzenie zawodów. 

– Przygotowanie tej rangi wydarzenia w ośrodku Grupy PKL na Jaworzynie Krynickiej było dla nas ogromnym zaszczytem, ale i wyzwaniem. Warunki niestety nie ułatwiały nam zadania, jednak każdy z nas robił absolutnie wszystko, by sprostać wymaganiom. Cieszymy się, że PKL mogły być częścią tego wydarzenia, które na stałe zapisało się w historii sportów zimowych. Chcemy wspierać organizacyjnie Puchar Świata na Jaworzynie w przyszłych latach – powiedział Daniel Pitrus, prezes zarządu PKL.

Wydarzenie nie byłoby możliwe gdyby nie sponsorzy: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Polski Fudnusz Rozwoju, Polskie Koleje Linowe oraz Polski Związek Narciarski.

– Jesteśmy po zawodach w ośrodku Grupy PKL na Jaworzynie Krynickiej, były one bardzo udane! Dostaliśmy też sporo gratulacji i pochwał od zawodników, trenerów, przedstawicieli FIS-u czy delegatów technicznych. Chciałem w imieniu PZN podziękować wszystkim pracownikom, osobom zaangażowanym w przygotowanie i zabezpieczanie trasy, bo pewno bez was nie udałoby się tego przygotować! Dziękujemy i mamy nadzieję, że za rok się znowu spotkamy! – podsumował Adam Małysz, prezes PZN.

W sobotę najlepsi okazali się: 1 Austriak Andreas Prommegger, 2 i 3 miejsce należało do Włochów Roland Fischnaller i Daniele Bagozza. 

W sobotę po triumf w Krynicy-Zdroju sięgnęła Niemka Ramona Theresia Hofmeister. W finale wyraźnie pokonała Szwajcarką Julie Zogg. Trzecia ukończyła Holenderka Michelle Dekker, a zaraz za podium znalazła się Austriaczka Daniela Ulbing.

Historyczne niedzielne zawody na Jaworzynie Krynickiej zwyciężyli Japonka Tsubaki Miki i Austriak Arvid Auner! Podium tego dnia wśród zawodniczek należało do: 1 Tsubaki Miki, 2 Daniela Ulbing, 3 Ladina Jenny. Wśród zawodników najlepsi byli: 1 Arvid Auner, 2 Maurizio Bormolini oraz na 3 miejscu Alexander Payer. Gratulujemy zwycięzcom historycznego Pucharu Świata na Jaworzynie Krynickiej!

Podczas wydarzenia burmistrz Krynicy-Zdroju Piotr Ryba, wręczył również symboliczne puchary dla najlepszego zawodnika i zawodniczki z Polski. Nagrody otrzymali Oskar Kwiatkowski oraz Marysia Bukowska-Chyc. 

Więcej na temat rywalizacji sportowej na Jaworzynie Krynickiej można znaleźć w mediach społecznościowych PZN Od Deski Do Deski, stronie WorldCupKrynica.pl oraz PZN i PKL Jaworzyna Krynicka.

Celem programu PolSKI Mistrz jest przede wszystkim promocja narciarstwa i snowboardu wśród dzieci i młodzieży, wyrównywanie szans w dostępie do sportu oraz wsparcie organizacyjne i finansowe prowadzące do rozwoju narciarstwa zjazdowego i snowboardu w Polsce. Inicjatorami Programu PolSKI Mistrz są Polskie Koleje Linowe (PKL), Polski Fundusz Rozwoju (PFR) i Polski Związek Narciarski (PZN).

Polskie Koleje Linowe (PKL), których właścicielem jest pośrednio fundusz inwestycji infrastrukturalnych, którego częścią portfela inwestycyjnego zarządza Polski Fundusz Rozwoju SA (PFR) to firma z ponad 85-letnią tradycją, całoroczny operator turystyczny prowadzący ośrodki w kluczowych lokalizacjach w Polsce w Tatrach, Beskidach, Pieninach i Bieszczadach: w Zakopanem na Kasprowym Wierchu, Gubałówce i Butorowym Wierchu, w Krynicy Zdrój na Jaworzynie Krynickiej i Górze Parkowej, w Zawoi na Mosornym Groniu, w Szczawnicy na Palenicy oraz na Górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim, a także od 1 lipca 2022 r. w Bieszczadach w Solinie.

Grupa PKL oferuje całoroczny, kompleksowy zakres usług turystyczno-wypoczynkowych oraz posiada własną bazę noclegową i restauracyjną, jest pracodawcą zatrudniającym ponad 600 osób. Priorytetem Grupy PKL jest zrównoważony rozwój, łączący w sobie poszerzanie oferty turystycznej z jednoczesnym zachowaniem dbałości o środowisko naturalne. Spółka została włączona do grona najbardziej rozpoznawalnych i godnych polecenia marek regionu, które posługują się znakiem „Made in Małopolska” w ramach projektu realizowanego przez województwo małopolskie.

Andrzej Gulewicz  MTV24

Źródło: Biuro Prasowe PKL Zakopane