środa, 24 kwietnia, 2024
artykuły

Prawie dwuletni nielegalny pobyt Azera i dwoje Turków zobowiązanych do powrotu

221views

Funkcjonariusze Placówki SG w Kielcach w wyniku kontroli legalności pobytu cudzoziemców na terytorium RP zatrzymali obywatela Azerbejdżanu. Natomiast Pogranicznicy z Krakowa-Balic ujawnili dwoje obywateli Turcji. W związku z tym, że cudzoziemcy naruszyli przepisy pobytowe, opuszczą Polskę.

Mężczyzna w wieku 45 lat okazał kieleckim funkcjonariuszom do kontroli ważny paszport, wydany przez władze Azerbejdżanu. Nie posiadał jednak żadnego innego dokumentu uprawniającego go do pobytu na terytorium RP. Ustalono również, że ważność zezwolenia na pobyt czasowy i pracę, które posiadał cudzoziemiec wygasła pod koniec kwietnia 2022 r. W związku z tym, że Azer przebywał nielegalnie na terytorium RP, tj. nie posiadając tytułu prawnego, został zatrzymany. Komendant Placówki SG w Kielcach wydał wobec cudzoziemca decyzję o zobowiązaniu do powrotu, w której określił zakaz wjazdu na terytorium RP i innych państw obszaru Schengen przez okres 6 miesięcy.

Natomiast funkcjonariusze Placówki SG w Krakowie-Balicach, podczas odprawy na odlot samolotu rejsowego do Stambułu, ujawnili małżeństwo obywateli Turcji. Cudzoziemcy naruszyli art. 302 ust. 1 pkt. 3 ustawy o cudzoziemcach – nie opuścili terytorium RP po wykorzystaniu dopuszczalnego okresu pobytu wskazanego w wizie. Komendant Placówki SG w Krakowie-Balicach wszczął wobec naruszających przepisy pobytowe postępowanie administracyjne w sprawie zobowiązania do powrotu oraz zastosował pouczenie. Tuż po godzinie 19. para Turków opuściła terytorium RP, udając się samolotem rejsowym do Stambułu.

Andrzej Gulewicz  MTV24

Źródło: Justyna Drożdż

                 Starszy Specjalista Zespołu Prasowego Komendanta Oddziału Straży Granicznej