niedziela, 16 czerwca, 2024
filmy

Poznańskie klimaty świąteczne.  Spojrzenie w świat. Jak żyją inni……

414views

Poznań  23 – 28 grudnia  2023r.

Poznań, piąte pod względem ludności miasto w Polsce,  jest co roku pięknie oświetlony w okresie świątecznym.

Główny dworzec kolejowy i autobusowy oraz jego otoczenie już na dzień dobry sprawiają wrażenie, a bardzo dobrze funkcjonująca komunikacja pozwala na szybkie dotarcie do wszystkich miejsc na terenie miasta.

Na poznańskich ulicach, rynkach, w parkach i w centrach handlowych  czuć rok, w rok klimat i  magię świąt. Wszystko dzięki świątecznym światełkom i ozdobom.

Bajkowo, gwiazdkowa sceneria przyciągała i tym razem wzrok na Starym Rynku, który rozbłysnął  świątecznymi iluminacjami kolorowych światełek i efektownymi  instalacjami,  ozdobionymi  latarniami czy fontannami. Stary Rynek i sąsiadujące z nim uliczki wyglądały wręcz magicznie. Taki efektowny widok zachęcał mieszkańców i gości do spacerów po zmroku, gdyż wtedy świąteczne iluminacje prezentują się najlepiej.

Klimat świąt można było poczuć również za sprawą jarmarków na placu Wolności, na Międzynarodowych Targach Poznańskich, na placu Kolegiackim oraz rynku Łazarskim.

Na placu Wolności na straganach swoje wyroby prezentowało 60 wystawców z całego świata. Przygotowano tez bogaty program kulturalny: ponad 30 wydarzeń obejmujących nie tylko koncerty i barwne przedstawienia, ale także dni tematyczne oraz diabelski młyn, karuzele.

Wiele atrakcji przygotowano dla mieszkańców i turystów na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Największe w mieście młyńskie koło oraz jedyne w Poznaniu lodowisko pod chmurką, domek Świętego Mikołaja, karuzelę wenecką, autodrom, iluminacje świetlne czy symulator lotu saniami.

Niemal w każdym kościele mieszkańcy stolicy Wielkopolski mogli podziwiać żłobki bożonarodzeniowe,  w tym jedną z największych szopek w Europie z ruchomymi figurami w kościele ojców franciszkanów przy placu Bernardyńskim.

Muzyka instrumentalna – Andrzej Gulewicz

Płyta: Droga bez końca.  Utwory: Doga, Mgławice

Relacja filmowa

Andrzej Gulewicz  MTV24