piątek, 19 lipca, 2024
artykuły

Wyjątkowy wernisaż na wyjątkowy jubileusz

517views

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy fotograficznej dokumentującej 25 lat działań Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu, który odbędzie się w piątek 4 sierpnia o godzinie 17.00 w Galerii Sztuki SOKÓŁ. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

15 lipca 1998 roku, decyzją Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Nowym Sączu powołana została Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza. Była to wówczas pierwsza tego typu Grupa funkcjonująca w Państwowej Straży Pożarnej.

Obecnie mija 25 lat działalności ratowniczej opartej na pasji i zaangażowaniu ogromnej rzeszy ludzi. Wiodącym elementem każdej Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej są psy ratownicze. W Nowym Sączu tworzyli to pasjonaci. Łącznie przez 25 lat w SGPR Nowy Sącz służyło 30 psów ratowniczych. Od samego początku funkcjonowania SGPR Nowy Sącz przewidziana była jako Grupa do działań poza granicami kraju, pierwotnie w ramach samodzielnej struktury, a następnie od 2009 roku jako podzespół grupy USAR POLAND (Certyfikowanej Grupy INSARAG ONZ).

25 lat działalności to gotowość operacyjna i działania ratownicze. Prowadzono ponad 160 akcji poszukiwawczo- ratowniczych, w tym 10 akcji zorganizowanych było poza granicami kraju. Obecnie w skład SGPR wchodzi 59 osób, 49 ratowników to funkcjonariusze Komendy Miejskiej PSP w Nowym Sączu, 10 to funkcjonariusze z Wydziału Szkolenia Specjalistycznych Grup Ratowniczych SA PSP w Krakowie z siedzibą w Nowym Sączu. W dyspozycji grupy jest 6 zespołów poszukiwawczych z psami ratowniczymi oraz jeden pies w procesie szkolenia.

Wystawę będzie można podziwiać do do 3 września 2023.

Andrzej Gulewicz  MTV24

Źródło: MCK „Sokół”  Nowy Sącz