czwartek, 23 maja, 2024
filmy

Limanowa miasto na szlaku papieskim

374views

Limanowa  17 marca 2024r.

Na dzień dobry Limanowa wita gości nowoczesnym dworcem autobusowym, przez który przejeżdża nawet Sindbad  do Paryża. Nieopodal jest dworzec kolejowy, który obecnie nie funkcjonuje, ale już w niedługim czasie w tym miejscu powstanie nowoczesny, na miarę europejskiej obsługi pasażerów, bowiem usytuowany jest w miejscu linii kolejowej nr 104, łączącej Kraków z Nowym Sączem, linii która przechodzi gigantyczną metamorfozę budowlaną.

W mieście przez ostatnie lata przeprowadzono wiele inwestycji, które w znacznym stopniu podniosły jego walory turystyczne. Całkowicie  odremontowano rynek, który obecnie wabi wzrokowo, wyremontowano szereg budynków, przebudowano ciągi komunikacyjne, powstały ronda. Jest tu dobrze rozwinięta sieć handlowa i gastronomiczna.

Potężna Bazylika Matki Bożej Bolesnej oraz niesamowite krajobrazy zachęcają do przyjazdu w ten przepiękny i bogaty w historię zakątek Polski. Stąd turysta trafi na szlaki papieskie oraz dojedzie do Wadowic, do miasta papieża Jana Pawła II.

Szlak Papieski

W roku jubileuszowym 25-lecia Pontyfikatu Jana Pawła II, społeczność Beskidu Wyspowego i Gorców, postanowiła uczcić Wielkiego Rodaka Turystę – Miłośnika Górskich Przestrzeni, wytyczeniem i oznaczeniem tablicami Papieskich Ścieżek, biegnących wzdłuż tradycyjnych szlaków turystycznych, którymi rzeczywiście wędrował w przeszłości. Szlak Papieski w Beskidzie Wyspowym biegnie przez teren Rabczańsko-Mszański i Limanowski. Sama Limanowa jest bardzo związana z osobą Ojca Św. Przez fakt, iż jako arcybiskup koronował tu Pietę limanowską, a później już jako papież rekoronował Ją na Błoniach krakowskich. W Limanowej Jan Paweł II zatrzymał się też jadąc do Starego Sącza. Ojciec Św. Wielokrotnie podchodził zarówno z Gorców jak też z Tymbarku przez Łopień na Mogielicę. Trasa Limanowskiego Szlaku Papieskiego rozpoczyna się na Przełęczy Marszałka Rydza Śmigłego i prowadzi przez Mogielicę – Przełęcz Słopnicką – Cicho – Przełęcz między Cichoniem i Ostrą – Ostrą – Jeżową Wodę – Skiełek- Łukowicę – Jabłonie aż do Limanowej. Na całym szlaku samorządy poszczególnych gmin umieściły błękitne tablice informacyjne. Dodatkowo Limanowa upamiętniła szlak papieski umieszczeniem w Rynku obok tablicy informacyjnej kamień z płaskorzeźbą Ojca Świętego i napisem upamiętniające szlak papieski w Beskidzie Wyspowym. 

Płyta: Poszybować hen nad ziemie.  Utwór: Blisko gwiazd

Relacja filmowa  i muzyka instrumentalna

Andrzej Gulewicz  MTV 24