czwartek, 23 maja, 2024
filmy

Igor Herbut gościem specjalnym spotkania z kulturą łemkowską

320views

Krynica-Zdrój, Stary dom Zdrojowy  16 luty 2024r.

Igor Herbut  był  gościem specjalnym spotkania z kulturą łemkowską, które miało miejsce 16 lutego 2024r. w Starym Domu Zdrojowym w Krynicy-Zdroju. Podzielił się z publicznością swoimi niebywałymi wspomnieniami z dzieciństwa oraz dorastania przy boku swoich rodziców w Przemkowie.

Igor uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 1 w Przemkowie. Późniejszą edukację kontynuował w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4 im. Bohdana Ihora Antonycza w Legnicy,  a w 2010 rozpoczął studia naUniwersytecie Zielonogórskim  na wydziale artystycznym na kierunku jazz i muzyka estradowa.

Pod koniec 2011 ze swoim kuzynem Adamem Horoszczakiem wziął udział w precastingu do 3. edycji programu talent show Must Be the Music. Tylko muzyka,  który przeszedł pomyślnie i zakwalifikował się do następnego etapu. Herbut spontanicznie zaprosił do współpracy kilku innych muzyków i założył zespół LemON, z którym brał udział w dalszych etapach show. Grupie udało się dojść do finału, w którym ostatecznie zdobyli główną nagrodę.

27 listopada 2012 wraz z zespołem wydał album zatytułowany LemON na który współtworzył większość kompozycji. Wydawnictwo dotarło do 9. miejsca listy najlepiej sprzedających się albumów w Polsce.  

W krynickim  spotkaniu, które prowadził Sebastian Szafarz wzięli również  udział  poeta, miłośnik kultury łemkowskiej i inicjator Łemkowskich Watr Piotr Trochanowski  oraz umuzykalnione siostry Ola i Daria Harasim.  Można było też zobaczyć wspaniałą wystawę fotograficzną Piotra Basałygi, przedstawiającą cerkwie oraz całą kulturę łemkowską tego regionu.

Organizator – Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju

Relacja filmowa

Andrzej Gulewicz  MTV 24