niedziela, 16 czerwca, 2024
filmy

Pałac wersalski i jego ogrody. Spojrzenie w świat. Jak żyją inni…..

436views

Francja, Paryż sierpień 2023r.

Pałac Wersalski to jedno z najpiękniejszych dzieł architektury francuskiej XVII wieku, symbol królewskiej Francji. Jest jednym z najpiękniejszych zabytków na całym świecie, w którego murach niejednokrotnie rozstrzygały się losy świata. Znajduje się w miejscowości o tej samej nazwie, która przynależy do aglomeracji Paryskiej. Pałac jest odwiedzany przez ok. 10 milionów turystów rocznie i jest trzecią największą atrakcją turystyczną Francji. Pałac posiada łączną powierzchnię 63154 m2. Znajduje się w nim 2300 pomieszczeń.

Pałac stał się oficjalną rezydencją królewską w 1682 roku. Barokowy Pałac z salami udostępnianymi publiczności otoczony jest wspaniałymi ogrodami i parkiem. Jego obecny wygląd zawdzięczamy Ludwikowi XIV. W pięknych ogrodach można zobaczyć zachwycające pokazy fontann, a wewnątrz Pałacu imponujące Wielkie Apartamenty z cudowną Galerią Luster, Kaplicę Pałacową, Apartamenty Królewskie wzdłuż Marmurowego Dziedzińca oraz Operę Królewską. W ogrodach wersalskich obowiązkowym punktem zwiedzania jest posiadłość Marii Antoniny i Grand Trianon.

Aby zobaczyć wszystko co znajduje się w pałacu oraz na olbrzymim terenie ogrodów  i parku należy poświęcić cały dzień, najlepiej po za sezonem.

Muzyka instrumentalna – Andrzej Gulewicz

Płyta: Prawie do nieba, utwór: Zaufanie

Relacja filmowa MTV 24