piątek, 19 lipca, 2024
filmy

Oratorium Drogi Krzyżowej „Ślad Losu”

366views

Kościół Parafialny pw. św. Judy Tadeusza w Powroźniku  16 marca 2024r.

W kościele Parafialnym pw. św. Judy Tadeusza  w Powroźniku rozbrzmiał wspaniały śpiew połączonych chórów i orkiestry, które zaprezentowały bardzo przejmującą i bardzo wzruszającą scenę opisu drogi krzyżowej Pana Jezusa , jego bolesną mękę i śmierć jaką podjął dla naszego zbawienia.

W tym wydarzeniu uczestniczyły trzy chóry:  Chór Cantores Sancti Jacobi z Powroźnika, Chór Cantando Canzoni z Zakliczyna, Chór Cantus Gaudio z Gromnika oraz  orkiestra  pod dyrekcją Dawida Nawalańca, reżysera tego wydarzenia.

Oratorium Drogi Krzyżowej  „Ślad Losu”, składający się z 15 stacji który został zaprezentowany, został utworzony przez kleryków wyższego seminarium Ojców Redemptorystów w Tuchowie, którzy w roku 1983 postanowili napisać tekst Drogi Krzyżowej w formie śpiewanej. Jest to śpiewana wersja rozważań pasyjnych. My jesteśmy przyzwyczajeni do tradycyjnej formy rozważań, w których odczytywane są teksty bądź medytacje na temat Drogi Krzyżowej Pana Jezusa, natomiast oratorium jest taką formą śpiewaną. Ten śpiew jakby pobudza jeszcze bardziej dusze człowieka do tego, żeby zanurzyć się w tajemnicy męki Pana Jezusa, bo utwory wykonywane w sposób muzyczny, czy też śpiewane  mają swoją głębię i swój walor przeżyciowy. O to chodzi w tym oratorium aby wsłuchując się w słowa pieśni, a wraz z melodią także w treść  słów wyśpiewywanych jeszcze bardziej, jeszcze mocniej zaangażować się w swoim sercu aby rozważać mękę Chrystusa, którą podjął dla naszego zbawienia.

Od tego roku 1983, różne chóry i różne orkiestry przygotowują to oratorium. Jest to kontynuacja tych pięknych tradycji, które od ponad 30 lat są przekazywane w rożnych parafiach na terenie Polski.

Relacja filmowa

Andrzej Gulewicz  MTV 24